Şanlıurfa'da, Kızılkuyu 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonu'nda vatandaşlar artık ceylanları daha yakından görme ve ziyaret etme imkanı bulacak.

Gözden kaçırmayın

Urfa'da Tarım Arazilerinde Hasar Tespiti Sürüyor Urfa'da Tarım Arazilerinde Hasar Tespiti Sürüyor

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şanlıurfa Şube Müdürlüğü tarafından 2021 yılında yapılan Ziyaretçi Karşılama Merkezi,  2022 itibarıyla ziyarete açıldı.  Kurulan Ziyaretçi Karşılama Merkezi’nde, vatandaşlar, teleskop ve dürbünler aracılığıyla ceylanları izleyebiliyor. Ceylan Üretme İstasyonu'nun hafta sonu dahil 08.00-17.00 arasında ziyarete açık olduğu bildirildi.
Şanlıurfa 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonunda 22,7 hektar alanda 174 adet ceylan bulunuyor. Mayıs ve Haziran ayları içerisinde gebe ceylanların doğumlarının başlayacağı bildirildi. 

DOĞUM NÖBETİ TUTULUYOR

Şanlıurfa'da sayıları azaldığı için koruma altında olan ceylanların üreme dönemlerinde bir sorunla karşılaşmamaları için Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri bölgeyi dürbün, termal kamera ve dron ile dikkatle izliyor. Ceylanların gebelik ve doğumu yaklaştığı bu dönemde koruma ve kontrol faaliyetlerine ağırlık veriliyor. Av koruma memurları ve saha bekçilerinden oluşan yaklaşık 30 personel görev alıyor, kolluk kuvvetleri, köy halkı ve muhtarları ceylanların korunmasına destek veriyor.

Bu arada Kızılkuyu 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonu 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Koruma Gününde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Çolak tarafından hizmete açılmıştı.