Şanlıurfa’nın simgesi Balıklıgöl’de ise sadece 2 caminin ibadete açık olması dikkat çekti. Şanlıurfa’da depremde 2 bin 154 camiden 328 cami hasar gördüğü bunlardan 30’nun ağır hasarlı olduğu öğrenildi. Şanlıurfa’da hasar gören camilerin özelikle minarelerinin hasar aldığı görüldü.

Bu arada Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat günü 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki deprem, Şanlıurfa’yı da derinden sarsmıştı.

DEPREMDE ŞEHİRLER ADETA KİMLİK DEĞİŞTİRDİ 

Şanlıurfa’da Selde Kaç Köy Yolu Zarar Gördü? Şanlıurfa’da Selde Kaç Köy Yolu Zarar Gördü?

Depremler sırasında binlerce bina çökmüş, binlerce kişi enkaz altında kalmıştı. 47 bine yakın kişinin can verdiği depremler, 11 ili etkilemişti.
Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır, Osmaniye, Kilis ve Elazığ’da büyük yıkım olurken, şehirler adeta kimlik değiştirdi.

Artçıların şiddetle sürdüğü şehirlerde yaşayanların büyük çoğunluğu ise hayatta kalabilmek için yollara dökülüp başka illere göç etti. Deprem bölgesinde kalanlar da çadırlarda ve konteyner evlerde kalmaya devam ediyor.

Bazı şehirlerde hasar tespit çalışmaları, bazılarında da enkazların taşınması devam ederken Şanlıurfa şuana kadar 7 binin üzerinde binanın hasar gördüğü tespit edildi. 400 binanın yıkım işi ise devam ediyor.