Urfa’da fırıncılar, 2,5 TL’ye ekmek satmanın kendilerini kurtarmadığından dert yanarken vatandaşlar da kuru ekmeğe muhtaç hale gelmekten dertli.

Un, odun, maya fiyatlarına büyük zamlar gelirken fırıncıların bunu ekmeğe yansıtmaması kaçınılmaz oluyor.

EKMEĞİ BORCA ALAN VATANDAŞLAR BORCUNU ÖDEYEMEZ DURUMDA 

Şanlıurfalı fırıncı esnafı Ramazan Kama “200 TL’ye aldığımız un şu anda 500 TL. Millet ne yapacağını bilmiyor. Ekmek şu an 2,5 TL ama bu bizi kurtarmıyor. Fakirlerde ekmek alamıyor. Herkes şu anda işsiz evinde oturuyor. Her şeye zam üstüne zam geliyor. Millet hiçbir yere yetişemiyor. Bize ekmek borucu birikenler ödeme yapamıyor. 1500 – 2000 TL ekmek borcu olan vatandaşlar var. Adam 4 bin TL’ye çalışıyor. Aldığı maaş ekmek parasına yetmiyor. 

UNUN ÇUVALI 500 TL 

Şanlıurfa, 1,41 Milyon Dekar Alan İle En Fazla Üretime Sahip Şanlıurfa, 1,41 Milyon Dekar Alan İle En Fazla Üretime Sahip

Unun çuvalı 500 TL olmuş. Önceden unun çuvalı 200 – 165 TL’ydi. Şu an 500 TL. Ben ekmeği 2,5 TL’ye verdiğim zaman unu var, suyu var, odunu var, kâğıdı var. Çalışanlarımız var. Maya var. Kâğıdın kilosunu 90 TL’ye alıyordum şimdi 250 TL olmuş. Bu duruma bir el atması lazım.” dedi.

ODUNUN TONU 2 BİN TL 

Fırıncı esnafı Mesut Göçer de “Ekmek 3 TL olsa kimse alamaz. Şu an 2,5 TL kimse borcunu ödeyemiyor. Odunun tonu 2 bin TL olmuş. Unun çuvalı olmuş 500 TL. Kimsede para yok. Devletin buna bir el atması lazım.” ifadelerini kullandı.