Şanlıurfa’da teşkilatı en güçlü olan partinin AK Parti olduğu bir gerçek. Ak Parti’yi bu konuda HDP takip ediyor. Teşkilatı güçlü olan siyasi partilerin sandıklara sahip çıkma konusunda da gücünü ortaya koyabiliyor.

MUHALEFET PARTİLERİNDE DURUM NE? 

Şanlıurfa, sadece Şanlıurfa Merkezden ibaret olmadığı için siyasi partilerin,  ilçelere, kırsala da hakim olması gerekiyor. Sandık görevlilerini belirlemiş hatta bugüne kadar da birkaç kez bunun tatbikatını yapmış olması gerekirken seçimlere 5 ay kala, aday belirleme hengamesi yaşandığında sandıkların güme gideceği tahmin ediliyor. Özellikle muhalefet partilerinin birçoğu, kendi iç sorunları ile uğraşmaktan sandık görevlilerini belirleme de geç kaldıkları gözleniyor.

AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Kırıkçı; Kesinlikle ve Kesinlikle Omuzlarınız Düşmesin AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Kırıkçı; Kesinlikle ve Kesinlikle Omuzlarınız Düşmesin

OY KULLANAMADAN ÖNCE SEÇİMİ KAZANMAK, SANDIKLARA SAHİP ÇIKMAKTAN GEÇİYOR

Seçimleri, oy kullanma işlemleri başlamadan önce kazanmanın yolu sandıklara sahip çıkmaktan geçiyor. Bu nedenle siyasi partilerin sandık görevlilerinin ne kadar hazır olup olmadığı kaç sandıkta görevlendirmenin yapıldığı henüz kamuoyu ile paylaşılmadığı gibi sandık görevlileriyle ilgi bir çalışmalarının da olup olmadığı bilinmiyor. Sadece AK Parti ve HDP’nin bu konuda çalışmaları geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıdı.

Gelecek Partisi’nin, DEVA Partisi’nin, İYİ Parti’nin, Saadet Partisi’nin CHP’nin sandık görevlileriyle ilgili çalışmalarının ne aşamada olduğu bilinmiyor.
Gelecek Partisi’nin Şanlıurfa’da çoğu zaman varlığı ile yokluğu belli olmazken CHP kayyum yönetimi, delegeler, il başkanın belirlenmesi tartışmalarıyla meşgul olmaktan sandık görevlilerini belirlemeye zaman ayırmadığı gözleniyor. Saadet Partisi içinde de bir takım huzursuzlukların ve ayrı baş çekenlerin olduğu dikkatlerden kaçmazken İYİ Parti de il kongresini gerçekleştirmediği için enerjisini bu yönde harcıyor. Yeni kurulan partiler içerisinde Şanlıurfa’da teşkilatı en güçlü parti olarak göze çarpan ise DEVA Parti’si görülüyor. Ancak DEVA Partisi’nin sandıklarda görevlendirmeleri ne aşamada o olduğu bilinmiyor.

ŞANLIURFA’DA MUHALEFET, SEÇİMLERİ ALTIN TEPSİDE SUNAR MI? 

Cumhurbaşkanı adayından daha önemli olan bu konular Şanlıurfa’da çok çok daha önemli. Şanlıurfa’nın aşiretçi, feodal yapısından dolayı seçimlerde sandıklara en çok sahip çıkan partinin kazanma şansı o oranda yüksek olacağı tartışmasız bir gerçek. Muhalefet partileri, sandıkların yüzde kaçında görevlendirme yaptığı bilinmezken bu konuda AK Parti’nin ve HDP’nin tartışılmaz üstünlüğü bulunuyor.  Şanlıurfa’da sandığa “A” Partisi olarak giren bir oyun “Z” Partisine çıkmasının önüne geçmenin de sandıklara sahip çıkmaktan geçtiği bir gerçek.

Bir de bunlara partilerin Şanlıurfa’da ittifak çatısı altında girdiğinde ortak aday belirlemede özelikle muhalefette çıkacak pürüzler ve anlaşmazlıklar motivasyonu etkileyecek. Fedakârlıktan çok nefislerin ön plana çıkacağı aday belirlemede muhalefet partilerinin nasıl bir özveride bulunacağını zaman gösterecek. Bütün bunlar alt alta yada yan yana toplandığında muhalefet, seçimleri AK Parti’ye yada bir başka deyişle Cumhur İttifakına altın tepside sunması tahmin ediliyor.