Dürümü 15 TL’den sattıklarını ve 5 yıldır bu işi yaptıklarını söyleyen Lolazcı Mustafa Karaaslan, vatandaşların Lolazla karnını ucuza doyurduğunu belirtti.

ŞİMDİKİ GENÇLER LOLAZI BİLMİYOR

ŞUSKİ’nin Su Yönetmeliğine, Barodan İptali Davası ŞUSKİ’nin Su Yönetmeliğine, Barodan İptali Davası

Şanlıurfa’da çiğ köfte kadar mazisi olan ve daha çok yağmurlu havalarda rağbet gören Lolaz’ın doyurucu, tok tutma özelliği de bulunduğunu Urfadasın haber sitesine anlatan Lolazcı Mustafa Karaaslan şöyle konuştu “ Ancak şimdiki gençler Lolaz’ın ne olduğunu bilmiyor. Bu yüzden Lolaza eskisi kadar ilgi yok. Daha çok orta yaş ve orta yaş üstü insanlarımız ilgi gösteriyor. Biz de Lolazın unutulmaması için hem ucuza satıyoruz hem de gelecek kuşaklara aktarılması için gayret gösteriyoruz.

İŞİZLER LOLAZ İŞİ YAPARAK PARA KAZANABİLİR

Ama yine de çok şükür. Satışlardan memnunum. 5 yıldır bu işi yapıyorum. Boş gezen herkes Lolaz işi yapsa yevmiyesini çıkarır ama iş yok diyorlar. Bir köşeye bir bakkal açsa Lolaz satsa yine satılır. Adam boş geziyor sonrada ‘İş yok’ diyor. 

LOLAZ NASIL YAPILIR? MALZEMESİ NEDİR?

Lolaz şöyle yapılıyor;  Börülce yani Urfa tabiriyle Lolazı alıyorsun suya koyup kaynatıyorsun. Su da kaynaması taş fırınlarda oluyor. Akşamdan sabaha kadar fırının ateşinden uzak bir nokta sabaha kadar suda kaynıyor. Dürümü yaparken de kına biberi, turp, yeşil soğan kullanıyorsun o kadar. 15 TL’den de satıyoruz. Gariban yemeği. Parası olmayan garibana bedava da veriyoruz. “ (Lütfü KAYA'nın Haberi)