Şanlıurfalı seracılar “Zararın neresinden dönersek kardır. Seracılıktan vaz geçiyoruz.  Böyle giderse Urfa’da 2 yıla kadar sera kalamaz.” diyor.

2020 ye kadar Şanlıurfa’da seracılıkta güzel bir ilerleme olduğunu söyle seracı Celal Yeniay “Yılda 200 dönüm 300 dönüm sera kuruluyordu. Bu yıl afetlerde ve girdi fiyatlarının artmasından dolayı yaklaşık 400-500 dönüm sera hurdaya gitti. Biz seracılar devlet desteği   alamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir seranın kurulmasının 130-140 bin TL olduğunu hatırlatan Celal Yeniay, bu masrafa birde işçi, gübre geçen yıllara oranla yüzde 500 arttığını söyledi.

Geçen sene gübrenin torbasını 200 TL’den aldıklarını şimdi ise 1000 bin TL’yi geçtiğini vurgulayan Celal Yeniay, seracılığın bitme aşamasına geldiğinin altını çizdi.

Seracı Celal Yeniay, urfadasın haber sitesine açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Bu yıl hava şartları oldukça kötü gitti. Dolu ve kardan çöken seralar buna rağmen herhangi bir destek alamıyoruz. Sesimizi bir yere duyuramıyoruz. Bu konuda herhangi bir destek alamıyoruz devletten. Bu şekilde giderse Urfa’da seracılık diye bir şey kalmayacak buna inanıyorum ben. 2012’den beri seracılık yapıyorum. Yaklaşık 30 dönüm seram var. Bu sene 10 dönümünü iptal etmeyi düşünüyorum. Zararın neresinden dönsek kardır. Bizim büyük sorunumuz mallarımız satılmıyor ellimizde kalıyor. 20 kilogramlık bir salatalı torbası 20 TL’den satılıyor. Devletin buna bir el atması lazım. İlk başta belediye ve kaymakamlık destek vermesi lazım. “