Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı tarafından 5 gün süreli UMKE Temel Eğitimi gerçekleştirildi ardından tatbikat yapıldı.

Teorik eğitimlerin Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildiği faaliyetlerin saha eğitimleri ve tatbikatları Bozova kırsal alanda icra edildi.

Şanlıurfa Şehir Hastanesi İnşaatı Durdu Şanlıurfa Şehir Hastanesi İnşaatı Durdu

umke1

Eğitim süreci kapsamında UMKE Temel Eğitim müfredatındaki eğitim konularında kursiyerler bilgilendirilerek zorlu saha koşullarında medikal kurtarma ekibi ve tatbikatıyla bilgilerin pekiştirilmesi sağlandı. Faaliyet süresi içerisinde katılımcılara Temel Yaşam Desteği, Hasta/Yaralı Taşıma Teknikleri, İp bağlama teknikleri, Medikal Çanta kullanımı, Hasta paketleme, Yüksekten İniş, Enkazdan hasta/yaralı kurtarma konularında oluşturulan istasyonlarda, Teorik ve Pratik eğitimler verilerek katılımcıların tamamı eğitim konuları kapsamında uygulama yapmaları sağlandı.

umke4

Şanlıurfa UMKE Temel Eğitim, UMKE Ekiplerinin bilgi ve becerilerinin tazelenmesi, afete müdahale potansiyelinin ortaya konması, afet ile ilgili bölgesel ve yerel Kurum Kuruluşlar ile koordinasyonun öneminin algılanması açısından büyük faydalar sağlandı.

UMKE Eğitim Koordinatörü Davut Satıcı kamp alanında yaptığı açıklamada “Bozova yerleşkesinde gerçekleştirdiğimiz deprem, toplu trafik kazaları senaryoları üzerinden 26 kursiyer, 24 aktif UMKE personeli ve eğitmenlerimizin katılımı ile tatbikatımızı tamamlamış bulunmaktayız. Tatbikat sonrasında başarılı olan kursiyerlerimiz ile birlikte UMKE gönüllü ordumuzu güçlendirmiş olacağız.

umke2

7/24 saat ilimize ve Ülkemize meydana gelebilecek yaşanmasını istemediğimiz tüm afet ve olağan dışı durumlar için Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı UMKE birimi olarak hazırız” dedi.