Şanlıurfa’da son günlerde çok sayıda yaralı karaçaylak Kuşu bulunurken bu kez yaralı karaçaylak Kuşunu uygulama noktasındaki polisler buldu.

Gözden kaçırmayın

Şanlıurfa Sınırında Sıcak Dakikalar Şanlıurfa Sınırında Sıcak Dakikalar

Çatal kuyruğuyla hemen tanınan iri ve koyu renkli bir yırtıcı kuş olan Karaçaylak’ı bulan polisler, Şanlıurfa Doğa Koruma Milli Parklar ile irtibata geçti.
Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü uygulama noktasındaki polisler buldukları yaralı karaçaylak kuşunu Şanlıurfa Doğa Koruma Milli Parklar bağlı Gölpınar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi görevlisi Adil Uztemur’a teslim etti.

Yaralı Karaçaylak Kuşunu Şanlıurfa Doğa Koruma Milli Parklar bağlı Gölpınar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi tedavi altına aldı. Tedavisi tamamlandıktan sonra karaçaylak kuşu yeniden doğaya bırakılacak.

KARAÇAYLAK KUŞLARI

Bu arada Güneybatı Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya, Kuzey Sibirya’dan Pasifik kıyılarına ve Avusturalya’nın güneyinden Afrika’nın güney kıyılarına uzanan yaşam alanıyla dünyada en fazla popülasyona sahip bir kuş olarak biliniyor. Oldukça fırsatçı bir yırtıcı olan Karaçaylaklar hem avcı hem de leş yiyici olması nedeniyle yakaladığı ve bulduğu her şeyi yiyebiliyor.

 Sonbaharda Afrika, Ortadoğu ülkeleri ve Hindistan’a kadar geniş bir alanda kışlayan Karaçaylaklar’ın Türkiye’de şu ana kadar Şanlıurfa, Gaziantep ve Denizli’de kışlama kaydı mevcut olduğu öğrenildi. 

Kara çaylaklar'ın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şanlıurfa Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından da sürekli kontrol edilip izleniyor.