Şanlıurfa’daki fırıncılar hali Pürmelal, Camlarına “Borçlarınızı getirin Batıyoruz” yazıları asan fırıncılar borca ekmek verme devrini de kapattılar.

Emeklilere Yüzde 40'lara Yakın Bir Zam Geliyor Emeklilere Yüzde 40'lara Yakın Bir Zam Geliyor

Vatandaşların alım gücü kalmadığı için fırından ekmeği bile borca almaya başlarken fırıncılarda borçlarını tahsil edemedikleri ve una, oduna, gelen zamlardan sonra zor günler geçiriyor. Ekmeğe zam yapamayan fırıncılar, kapanma aşamasına geldi. Şanlıurfa’da fırıncılık sektörünün istihdam konusunda Organize Sanayi gibi faaliyet gösterdiğini dile getiren fırıncılar, borç defterlerini göstererek urfadasın haber sitesine konuştular.

FIRINCI ESNAFI BORÇ DEFTERİNİ YERE VURDU BÖYLE KONUŞTU

Borç defterini yere vuran fırıncı, “Ekmeğin 3,5 TL olmasını istiyorum ama gariban 3,5 TL’ye ekmeği nasıl yiyecek. Borçlardan paramızı istiyoruz. Borcunu getiren yok. Ben bu borcu ne yapacağım. Bu defter olsa ne yazar olmasa ne yazar. Borç defterinin olması neyi değiştirir. Ben bu borç listesini yırtmam lazım. Millet hep isyan içerisinde.” ifadelerini kullandı.

22 YILLIK ESNAFIM HİÇ YAPMAYACAĞIMIZ BİR ŞEYİ YAPTIK

22 yıllık meslek hayatında fırının camına ilk defa “Zamlardan dolayı çok zor durumdayız. Borçlarınızı ödeyin.” yazısı asmak zorunda kaldıklarını dile getiren bir başka fırıncı esnafı ise “Hiç yapmayacağımız bir şeyi yaptık. Alacaklarımızı istiyoruz. Borçların ödenmesini istiyoruz.” dedi.

FIRINCI ESNAFI: YAŞAMA SEBEBİMİZ KALMAMIŞ

“Yaşama sebebimiz kalmamış” diyen fırıncı esnafı ise “Bu provokasyon olmasın ama dile getirmek istiyorum.  Geçim sıkıntısından dolayı borçlanıyorlar. İntihar edenler oluyor. Sıkını çok Allah her iki tarafa yardımcı olsun. Yetkililere sesleniyorum stokçuluk konusuna bir el atsınlar. Müfettişlerini memurlarını çalıştırsınlar. Fırsatçılığa son versinler. Bu yaşadıklarımız insan oğlunun başına gelecek en son şeyler. Vatandaşlar mağdur. İş veren mağdur.” yorumunda bulundu.

“FIRINCIYA BORCUMUZU ÖDEYEMİYORUZ”

Fırına olan borcunu ödeyemediğini söyleyen Mahmut Bayram da “Şu anda fırına olan borçlarımızı ödeyemiyoruz. Türkiye de kıtlık var. Şuan ekmek 2,5TL ama gücümüz yetmiyor. Fırıncıyı 2,5TL kurtarmıyor. Fırıncı ekmeği 4 TL yapması lazım ama yapamıyor. Defterde borcumuz var biz ödeyemiyoruz. Bunun sonu nereye varacak.” şeklinde konuştu.