Sosyal medya hesabından videolu açıklamada bulunan Doç. Dr. Kurtuluş, şunları söyledi;, “Hatay Samandağ'dayız. Deprem bölgesi Kahramanmaraş merkeziydi, bir süre sonra artçılar devam etti ve daha sonra Hatay merkezli depremler oldu. Nice yıkılmış binalar var. Ben göğüs hastalıkları doktorum. Sizden bazı isteklerim olacak. Özellikle yıkım alanlarında gördüğümüz bir durum var yıkımlar maalesef toz ortamına dönüyor her taraf. Bazı sakıncaları var. Bazı uyarılarda bulunmak istiyorum.

Özellikle yıkım işiyle uğraşanların bu çok önemli gerekirse oksijen desteği olan bir çalışma ortamı ya da en doksan dokuz dediğimiz FFP3 dediğimiz maske tipini kullanmaları gerekmekte. Aynı şekilde etrafında güvenlik oluşturanlarında aynı şekilde maske kullanımı ve her gün akşam duş almaları, tulum giymeleri gerekir.

Toz yayılmasıyla birlikte geçici bir durum oluşmuyor maalesef o toz dumanın içerisinde lifler alerjen maddeler vücuda zararlı iritan maddeler yer alıyor. Yıkım esnasında mutlaka ıslak yıkım yapılması gerekiyor” 
 

Editör: Urfadasin Haber