1 Mayıs İşçi Bayramı, ülkemizde ilk kez resmi olarak 1923'te kutlanılan, emek ve dayanışmanın önemini vurgulayan resmi bir bayramdır.

Tekstil fabrikası çalışanı Latif Dağ,‘’1 Mayıs işçi bayramı ama bu bizim için geçerli değil sadece resmi yerlerde tatil ediliyor, diğer her yerde ise herkes işinin başında çalışıyor.

1 Mayıs İşçi bayramında işçi kısmı daha fazla çalışıp yoruluyor.’’ Biz yaklaşık 10-15 kişi çalışıyoruz ve sabah saat 8’de işe başlayıp akşam 6.30 da ise mesaimiz bitiyor.

ŞUSKİ Bu Görüntüyle Gurur Duyabilir Ama Halk Şikâyetçi ŞUSKİ Bu Görüntüyle Gurur Duyabilir Ama Halk Şikâyetçi

Biz burada genellikle tişört, sağlık kıyafetleri, pantolon müşterinin isteğine göre dikim yapıyoruz.’’ dedi.  

WhatsApp Image 2023-05-01 at 09.25.15

1 Mayıs işçi bayramının oluşması tamamen bir olay üzerine gerçekleştiğini ve o olayı kapatmaları için bu günü bir tatil olarak belirlediklerini düşünen Tekstil fabrikası sahibi Mehmet Şahinalp,  1 Mayısta işçi bayramı nasıl ki Kurban bayramı olsun, Ramazan bayramı olsun insanların hevesi bitmişse İşçi bayramı da aynen öyle olmuş coşkuyu, heyecanı bitirmiş.

Şahinalp,’’ İşçilerin kıymetinin bilinmesi gerekir. Çalışan her zaman bir emek verir ve o emeğinin karşılığını da alması gerekir. Bunun yanı sıra ise çalışan işçilerin çalıştıkları işe saygısı olması gerekir.

Ben iş yerini yeni açtığım için şuanda 1 Mayıs işçi bayramıyla ilgili herhangi bir planım yok ama ilerleyen süreçlerde çalışanların moral ve motivasyonlarını yükseltmek için farklı planlarım var, bunun için illaki 1 Mayıs işçi bayramını beklemeyi düşünmüyorum.’’ sözlerinde bulundu.