Karadeniz bölgesinde fındık hasadının başlamasına sayılı günler kala Şanlıurfa’dan mevsimlik tarım işçileri de fındık bölgelerine gitmeye başladı. 

Büyük çoğunluğu önceki gece saatlerinde kente giriş yapan işçiler, Zonguldak Alaplı ilçesine bağlı Mollabey Köyünde oluşturulan konaklama alanında kadınlar sacda yufka pişirirken, gençler de çadırları kurdu. Aile büyükleri ise alana gelen fındık üreticileri ile çalışma şartlarına ilişkin görüşme yaptı.

Şanlıurfa’dan ailesiyle Alaplı’ya 22 saatlik yolculuğun ardından gelen Lütfü Atıkoğlu, gazetecilere bu sene fındık hasadından umutlu olduğunu belirterek, bu sene yevmiyelerin iyi olduğunu söyledi.

8 yıldır Alaplı’ya geldiğini anlatan Lütfü Atıkoğlu "Ben bugün İşçilerimi getirdim ve daha da gelecekler şu an yoldalar. Buraya toplam 42 hane olarak çadır kuracağız. Şu anda ise çadırlarımızın etrafına su taşmaması için topraklarla dolduruyoruz.

Haliliye Belediyesinden Aşure İkramı Haliliye Belediyesinden Aşure İkramı

Buraya büyüklerimiz beşe dört gibi beton dökmüş olsalar bizler rahatlıkla demirlerimizi kurar, içinde rahatlıkla otururduk. Bu şekil ise çadırların etrafına toprakla set yapıyoruz, yağmur su altından geçmemesi için, büyüklerimizden buraya biraz kulak vermelerini istiyoruz" diye konuştu.