Yaz aylarında taze olarak tüketilen, kış aylarında ise kurutulmuş olarak sofralarda yerini alan kurutmalıklar eskisi kadar tercih edilmiyor. ‘’Kimi esnaf işlerinin düştüğünü, artık eskisi kadar iş yapmadığını söylerken kimi esnaf ise işlerinin gayet iyi olduğunu ve yerli yabancı turistlerin kurutmalıklarımızı severek aldığını’’ ifade etti.

‘’BULUNDUĞUMUZ YER TURİSTİK OLDUĞU İÇİN TÜRKİYE GENELİ SATIŞ YAPIYORUZ’’
‘’Bu sene kurutmalıkların fiyatları oldukça yüksek’’ ifadelerini kullanan Mehmet Çatın:’’ Bir ip kurutmalık 60 lira patlıcan ise 50 lira. Geçen senelere göre 20-30 liradan direk 60 liraya çıktı. Bulunduğumuz yer turistik olduğu için Türkiye geneli gelen turistlere bakıyoruz. Şuanda aralık ayındayız ama işler oldukça durgun. Genellikle bizim müşterilerimiz İzmir, İstanbul, Ankara, Mersin, Çanakkale, bu illerden gelen insanlar daha çok alıyor. Urfalılarda alıyor ama dışardan gelen vatandaşlar kadar değil. Biber salçasının kilosu ise 80 liradan 160 liraya çıktı’’ ifadelerine yer verdi.

‘’BU SENE FİYATLAR YÜKSEK OLMASINA RAĞMEN SATIŞLARIMIZDA HERHANGİ BİR EKSİLME OLMADI’’
’Satışlarının gayet iyi olduğunu’ söyleyen Hanifi Gökan:’’ Yerli ve yabancı turistlere hizmet veriyoruz. Yabancı ve turistlerimiz ise kurutmalıklarımızı, İsotlarımızı severek alıyorlar. Bu sene fiyatlar yüksek olmasına rağmen satışlarımızda herhangi bir eksilme olmadı. Kurutmalıklarımızı dizi halinde satıyoruz. Kurutmalıkların fiyatı ise 70-80 lira arası değişiyor. Genellikle müşterilerimiz yabancı oluyor, yerli müşterimiz çok olmuyor. Bizim genellikle daimî müşterilerimiz var. Fiyatların artması müşterilerimizi etkiledi ama insanlar alışkanlıklarından vazgeçmiyorlar’’ sözlerinde bulundu.

‘’ESKİDEN URFALILAR BİZDEN İSOT ALMAZDI AMA ŞİMDİ URFALILAR BİLE BİZDEN İSOT ALIYOR’’
‘’Geçen senelerde kurutmalıkları 10-20 liradan satıyorduk, bu sene ise fiyatı 55-60 lira olmuş’’ açıklamalarında bulunan Mustafa Çetin:’’ Kurutmalık almaya gelen müşteri fiyatları çok yüksek diye şikâyet ediyor. Eskiden Urfalılar bizden isot almazdı ama şimdi Urfalılar bile bizden isot alıyor. Yaş biberin kilosu çok yüksek olunca insanlarda biber yapmak yerine almayı tercih ediyor’’ dedi.

Şanlıurfa’da Yaralı Kedi Topallayarak Hastane Aciline Gitti Şanlıurfa’da Yaralı Kedi Topallayarak Hastane Aciline Gitti

(ÖZEL HABER:PAYAM KAYA)