Evde sıkça kullanılan ütülerde, zamanla gerek yanlış kullanımdan gerekse çeşitli kumaşlardan kaynaklanan kararmalar meydana gelebilir.

Hoş bir görüntü olmayan bu kararmalar yepyeni bir ütüyü bile eski gösterebileceği gibi ürünün performansını da düşürmektedir. Ancak bu durumun çözümünü sizler için yazımızda açıklıyoruz. En etkili yöntemlerden oluşan bu derlemede kısa süre içerisinde ütünüzü ilk günkü görüntüsüne tekrar kavuşturabileceksiniz.

Tek bir malzeme yeter! Ütünün altındaki lekeler tek harekette yok oluyor

Milli Eğitim Bakanı Özer'den Şanlıurfa Açıklaması Milli Eğitim Bakanı Özer'den Şanlıurfa Açıklaması

Ütünün tabanında yanıklar ve çeşitli nedenlerle meydana gelen kararmalar tam bir baş belası olabiliyor. Ancak size önereceğimiz yöntemler sayesinde bu durumdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

TUZ VE BEYAZ SİRKE

Tuz ve beyaz sirkeyi bir tencere içerisine ısıtıp tuzun erimesini sağlayın. Bu noktada sirkenin kaynamadan ocaktan alınması önem taşımaktadır. Temiz bir bezi karışıma batırıp ütünün altını kararmalar geçene kadar temizleyin.

DİŞ MACUNU İLE TEMİZLİK

Ütünüzün tabanına yaklaşık çeyrek tüp kadar diş macunu dökün. Ardından bir bez yardımıyla tüm yüzeye dağıtın. 20 dakika bekletip temiz bir bezi ıslatarak diş macununu temizleyin. Buhar deliklerinde kalabilecek macun kalıntıları için ekstra özen gösterin. Diş macunu kullanırken beyaz olanlarını tercih etmeniz önerilmektedir.

SICAK SU İLE BULAŞIK DETERJANI

Ilık ile sıcak arası bir su hazırlayın. Ardından içerisine bulaşık deterjanı ekleyip güzelce karıştırın. Temi bir bezi bu karışıma batırıp fazla suyunu sıkarak alın. Ardından kararmış tabanı silmeye başlayın. Bu uygulamada buhar deliklerine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

MUM UYGULAMASI

Ütünüzün hafif ısınmasına izin verin. Ardından ise edineceğiniz bir mumu tabanda oluşan kararmaların üzerine sürün. Kurumasını bekledikten sonra kalın bir bezi ıslatarak mumu temizleyin. Bu noktada kumaşın kalın olması oldukça önemli. Bu sayede elinizi yakma ihtimalinden kaçınabilirsiniz. Kullanmadığınız bir kumaşı ütünün altı eski haline gelene kadar ütüleyebilir.

TUZLA TEMİZLİK

Öncelikle bir gazete kağıdı ya da bir yağlı kağıt alın. Ardından üzerine tuz dökün. Önceden ısıttığınız ütünüzü kağıdın üzerindeki tuzda gezdirmeye başlayın. Bu uygulamayı kararma geçene kadar yapmaya devam edin.