Başvurular Yarın Başlıyor! Başvurular Yarın Başlıyor!

yenilenebilir Endüstri Bölgesi için çalışmalar hummalı bir şekilde devam ediyor. Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, GES projesinin 2 -3 yılda tamamlanacağını ifade etti. Finansının özel müteşebbislerin karşılayacağını dile getiren Vali Ayhan, bu projenin kamuya da ek bir yük olmayacağının altını çizdi.

10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Vali Salih Ayhan, Güneş tarlasının 73 bin dönüm üzerine kurulacağını 14 milyar kilovat saat enerji üretileceğini vurguladı. Toplam 3 etaptan oluşacak olan projenin sadece bir fazına 4 milyar dolar harcanacağını belirten Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, doğrudan ve dolaylı olarak 10 bin kişinin de istihdam edileceğini aktardı.

“2 ATATÜRK BARAJINA DENK BİR PROJE” 

Kurulacak GES projesinin özel teşebbüslere de açık olacağının altını çizen Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, “Bu proje peyder pey ilerleyecek. İlk etapta 1000 Megavat olacak. Ama ana hedefimiz 5 bin Megavat olacak. Bu şu demek oluyor. Urfa’nın çiftçisi, sanayicisinin, aydınlatma, konut ihtiyacında toplamda 12 milyar kilovat saat. Bizim bu projemizin üreteceği elektrik enerjisi 14 milyar kilovat saat olacak. Yani neredeyse 2 Atatürk Barajına denk bir proje.

12 MİLYAR DOLARA MAL OLACAK

Akü Fabrikaları, panel üretimleri ve bunun sanayisini geliştirecek yatırımlarda bu projede söz konusu olacak. Totalde de 3 Faz olacak. İlk Fazın toplam yatırım tutarı 4 milyar dolar. Bu projeyi 2-3 yıl içinde bitireceğiz. Bittiği zaman Dünyanın en büyük güneş tarlası olacak. Çiftçilerimizin enerji fiyatlarını minimize edecek. ”dedi.