Vali Hasan Şıldak, sosyal medya hesabından Göbeklitepe'ye ilişkin açıklamada bulundu.

Paylaşımında Göbeklitepe'nin birbirinden önemli özelliklerini dile getiren Şıldak, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Göbeklitepe: Zirvedeki Avcılar…

2018 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alınan Göbeklitepe Türkiye’nin en çok bilinen tarihöncesi yerleşimlerinden biridir. 

Bugüne kadar 4 anıtsal özel yapının gün yüzüne çıkarıldığı Göbeklitepe’de, kazılmayı bekleyen çok sayıda benzer yapının daha olduğu biliniyor.

TDV Kadın ve Gençlik Kolları, Yetim Çocukların Yüzünü Güldürdü TDV Kadın ve Gençlik Kolları, Yetim Çocukların Yüzünü Güldürdü

2023 yılının ülkemizdeki en dikkat çekici keşiflerinden biri Göbeklitepe’de gerçekleşti. 
D Yapısı’nın içerisinde, bir seki üzerinde, hareket halinde betimlenen bir yaban domuzu heykeli bulundu. Ağız, göz çevresi ve pençelerinde kırmızı, gövdesinde de siyah ve beyaz boya pigmetleri görülen yaban domuzu, bilinen en eski gerçek boyutlardaki heykel özelliği taşıyor.

Göbeklitepe’deki özel yapılar insanları bir araya getirmek için inşa edilmişti. Zemine gömülerek oluşturulan bu mekânların üzeri, T biçimli dikilitaşların taşıdığı bir çatı ile örtülüydü.

Dikilitaşlara sembolik anlamlar yüklenmişti, yüzeyleri hayvan ve geometrik desenlerle bezenen dikilitaşlar adeta topluluğun bildiği hikayelerin de taşıyıcılarıydı.

Göbeklitepe Şanlıurfa’da…

Editör: Mehmet Fatih Aslan