MEB, velilerden gelen, okul kayıtlarında "zorunlu bağış" veya "kayıt parası" alındığı şikayetleri üzerine harekete geçerek 65 okulda inceleme başlattı.

Soruşturmalarda sorumlular hakkında "görevden alma, uyarı, kınama" gibi disiplin cezaları teklifleri getirildi.

Şanlıurfa'da Bir İstihdam Projesi Daha İmzalandı Şanlıurfa'da Bir İstihdam Projesi Daha İmzalandı

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Mahmut Özer, 23 Haziran'da 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında okul yöneticileriyle bir araya geldiği buluşmalarda, Türkiye'deki tüm okulların eksikliklerini gidermek için gerekli bütçeyi genel müdürlüklere aktardıklarını söyleyerek velilerden kayıt parası istenmemesi konusunda çağrı yaptı. Bakan Özer, süreci hassasiyetle takip ettiklerini, kayıt parası konusunda tolerans göstermeyeceklerini ifade etti.

Sorumlulara disiplin cezası

Velilerden gelen şikayetler doğrultusunda harekete geçen MEB, 65 şikayet konusuna yönelik inceleme başlattı. Tamamlanan soruşturmalarda sorumlular hakkında "görevden alma, uyarı, kınama" gibi disiplin cezaları teklifleri getirildiği öğrenildi.

MEB bu yıl ilk kez Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı liselerde olduğu gibi Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı anaokuluna, ilkokula ve ortaokullara da doğrudan bütçe göndermeye başlamış ve böylece okul yöneticilerin bütçelerini kendilerinin planlamalarına imkan sağlamıştı.