Düşünce özgürlüğünü kavramının herkese göre göre değişebilen bir kavram olduğunu söyleyen Muzaffer Göçer, ‘’ Bana göre gerçek düşüncelerimizi öneri olarak sunabiliyor ve sunduğumuz şey üzerinden yaptırım alıyorsak burada düşünce özgürlüğü var demektir.

 Ama şu an neyi söylersek tepki alabiliyoruz. Ben aşiretçilik kavramının artık eskisi gibi olmadığını ve etkileyiciliğini yitirdiğini düşünüyorum.’’ diye konuştu.

Mikrofonlarımıza konuşan Mehmet Çiçek isimli vatandaş ise, ‘’Urfa’da düşünce özgürlüğünün olduğunu düşünüyorum çünkü olmasa şu an sosyal medyada siyasetçilere kimse hakaret edemezdi.

İktidar diktatör olmadığını ve herkesin özgür olduğunu düşünen Çiçek,’’ Diktatör bir iktidar olmuş olsaydı ve böyle bir yönetim olmuş olsaydı bizlerde İran gibi Mısır gibi sıkı yönetilirdik. Bizler dininde düşüncelerinde özgür bir ülkeyiz.’’ ifadelerini kullandı.

‘’Bizler hükümetin malı gibiyiz’’ cümlesine vurgu yapan İbrahim Elfidan,’’

Şu anki duruma bakarsak düşünce özgürlüğü yok ve demokrasiyi yok etmeye çalışıyorlar. Baskı altında olduğumuzu hissediyorum.

Elfidan, Aşiretçilik kavramının da eskisi gibi olduğunu düşünmüyorum Zaten aşiretçilikte de bir düşünce kısıtlaması vardır.

insanlar ağaya veya büyüklerin söylediklerine baskı altında kaldığı için kendi düşüncelerini rahat bir şekilde dille getiremiyorlar. Birde şuan ki sistemde özgür bir düşüncemiz yok ve bunu partilere de bağlamıyorum.’’ dedi.