Şanlıurfa’nın Haliliye İlçesine bağlı Bahçelievler Mahallesi Atatürk bulvarında Urfadasın haberin mikrofonlarını uzattığımız vatandaşlara,’’ Bu sene kurban kesebilecek misiniz’’ diye sorduk vatandaşların bir kısmı kurban kesmek yerine ihtiyaç sahiplerine destek sağlamayı tercih ederken bir kısmı ise geçim sıkıntısından dolayı kurban kesemeyeceklerine vurgu yaptılar.

 Kurban kesmek yerine ihtiyaç sahiplerine daha çok o bayramı geçirebilecekleri desteği sağlamayı tercih ettiğini söyleyen Ekrem Arpak,’’ Birkaç kilo ya da birkaç gram et verileceğine alacağın kurbanlığın fiyatı kadar yardım yapmak birkaç aileyi daha çok mutlu edebileceğini düşünüyorum.

Gidip durumu olmayan ailenin ihtiyaçlarını karşılamak ya da faturalarını ödemek gibi bana daha mantıklı geliyor.

Ayrıca kurban fiyatlarında da çok gereksiz bir yükseliş var. Ben yardımın elden yapılmasını tercih ediyorum, kurban bağışını ise hiçbir şekilde doğru bulmuyorum.’’ dedi.  

Ali Kaya isimli vatandaş ise,’’ Ben 4-5 senedir kurban kesemiyorum. Ekonomik sıkıntılardan dolayı kurban kesmek bize nasip olmuyor.

Ben öğrencim olduğu için ayda 2.500 lira ona veriyorum diye zar zor geçiniyoruz. Eskiden iki tane keserdim kendime ve eşime ama son birkaç senedir kesemiyorum.

Biz değil kurbanlık koyunun fiyatını kasaptaki etin fiyatını bile bilmiyoruz.’’ değerlendirmelerinde bulundu.  

Engelli olduğunu ve emekli maaşının kendisine yetmediği için bu kurban kesemeyeceğini açıklayan Mustafa Kama,’’ Allah bana versin bende kesebileyim.

Emeklilik parası hiçbir şeye yetmiyor. 1.750 lira ev kirası veriyorum bize hiçbir şey kalmıyor. Eğer cumhurbaşkanımız Tayyip Baba bana verirse bende Allah için veririm.’’ ifadelerine yer verdi.