Urfadasın haber mikrofonlarına konuşan Şanlıurfalı vatandaşlar,  zammın yüzdelik üzerinden yapılmasına karşı olduklarını ve asgari ücretin en az 25 bin emekli aylığının ise 15-20 lira civarında olmasına vurgu yaptılar.

‘’FİYATLARI TAKİP ETMEK ZAMANIMIZI ALDIĞI İÇİN TAKİP ETMİYORUZ’’

Devlet memuru olduğunu söyleyen Mehmet Tekçe isimli vatandaş,’’ Ben devlet memuruyum benim aldığım maaş 23 bin ve bu bana yetmiyorsa bir asgari ücretli ise en azından 25 bin lira alması gerekir diye düşünüyorum ama Türkiye’nin şuan ki şartlarında mümkün değil.

 Ben bu maaş ile geçinmekte zorlanıyorsam asgari ücretli birinin geçimini nasıl sağladığını düşünemiyorum. Aslında bizi zor duruma koyan en büyük etkende bu fiyat değişkenliği.

Eğer fiyatlar sabit dursa aldığımız maaş ile kendimizi ona göre ayarlayabiliriz. Fiyatları artık takip etmek zamanımızı aldığı için takip etmiyoruz.’’ dedi.

‘’EMEKLİ DEMEK AÇLIK SINIRININ ALTINDA OLAN ÖLÜM SINIRI DEMEK’’

Zammın yüzdelik üzerinden yapılmasına karşı olduğunu söyleyen Kadir Akar,’’ 20 bin lira alan bir emekli yüzde 20 olursa 8 bin lira alıyor diğer vatandaş ise 3 bin lira alıyor bu doğru bir şey değil. Enflasyon bana da vuruyor ona da vuruyor nasıl olması lazım eğer enflasyon 3 bin lira artmışsa herkese aynı ücret verilmeli.

Akar, Yüzdelik olarak emeklilere zam verilmesine karşıyım. Bundan dolayı Türkiye’de uçurum oluşmuş. Kimi emekli bu sistem ile 20 bin liranın üzerinde alırken kimi emekli ise daha yeni 7.500 lira alıyor.

Bu hesap uzmanlarının hesaplarına karşıyım. Bu enflasyona göre en düşük emekli maaşı 15-20 bin lira olması lazım.

Geçim standartları bu şekilde. Emekli demek açlık sınırının altında olan ölüm sınırının adı altında bir maaş alıyoruz demek. ‘’açıklamalarında bulundu.

‘’ENFLASYONU DURDURSUNLAR ASGARİ ÜCRET ZAMMINI İSTEMİYORUZ’’

 ‘’Asgari ücretin bugün ki şartlara göre yeterli olduğunu sanmıyorum. Enflasyonu durdursunlar asgari ücreti yükseltmelerini istemiyoruz.’’ sözlerine vurgu yapan İlhami Koçan, maaşları dolar bazında tutsalar daha iyi olur.

Emekli maaşları 500 Euro bazına denk alınırsa yetebileceğini düşünüyorum. Bugün 5 bin liradan aşağı ev yok emekli maaşı ise 7.500 lira bu şeklide nasıl geçim sağlanabilir ki.

Ev kirası olmasa dahi bir aile bu emekli maaşıyla geçinemez.