Şanlıurfa’nın tarihi ve kültürel mekanlarının başında gelen Balıklıgöl’de, toplu balık ölümleri Valiliği alarma geçirdi.Balıklara yem atılması yasaklandı,

Balıklıgöl Bilimsel ve Teknik Komisyonu, 23.04.2022 tarihinde acil olarak toplandı. Balıklara yem atılması yasaklandı, göldeki ek havalandırma sistemi devreye sokuldu. Balıkların ölüm nedenleriyle araştırma için numuneler Ankara Veteriner Kontrol Merkezi Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderildi. 

Balıklıgöl Bilimsel ve Teknik Komisyonu kararıyla gölün çeşitli noktalarından alınan su numuneleri, incelenmek üzere Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İşleri (ŞUSKİ) Genel Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Başkanlığı laboratuvarlarına gönderildiğini aktaran Şanlıurfa Valiliği yaptığı yazılı açıklamasında “Ölen balıklar fiziksel muayeneden geçirilip ilk bulgular elde edilmeye çalışılmıştır.

 Ayrıca, ölü balık ve su numuneleri ile yem örnekleri; patolojik, bakteriyolojik, virolojik, parazitolojik ve toksikolojik inceleme için Ankara Veteriner Kontrol Merkezi Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne de gönderilmiştir. 

Bu kapsamda laboratuvar incelemeleri sonuçlanıncaya kadar Balıklıgöl’deki mevcut yemleme, ön tedbir olarak durdurulmuş olup, ek havalandırma sistemleri de devreye alınarak gölün havalandırılmasına devam edilmektedir. 

Gözden kaçırmayın

Şanlıurfa Hayvan Rehabilitasyon Merkezi İnşaatı Hızla Yükseliyor Şanlıurfa Hayvan Rehabilitasyon Merkezi İnşaatı Hızla Yükseliyor

27.04.2022 tarihinde tekrar toplanan Balıklıgöl Bilimsel ve Teknik Komisyonu, Birecik Tarım İlçe Müdürlüğü laboratuvarında bakteriyolojik ekim yapılmasına ve laboratuvar tahlil sonuçları gelinceye kadar balıkların bağışıklığını güçlendirmek amacıyla antibiyotikli yem kullanılmasına karar vermiştir. Beklenen analiz sonuçlarına ve gözlemlere göre tekrar değerlendirme yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.