Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin verdiği karar TBMM Genel Kurulu’nda okundu. Açıklanan kararla, Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Birleşik Arap Emirlikleri’nde olduğu için genel kurula AK Parti Şanlıurfa Milletvekili TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlık etti.

Can Atalay'ın avukatı Özgür Urfalı  "Vekilliği düşürülünce üçüncü kez AYM'ye hak ihlali başvurusunda bulunacağız. 13. Ağır Ceza Mahkemesi AYM'nin hak ihlali kararını uygularsa Can Atalay'ın vekilliğe geri dönüş yolu açılacak." dedi.

Özgür Urfalı, Enis Berberoğlu ve Ömer Faruk Gergerlioğlu örneğini verdi.

Berberoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararı doğrultusunda karar veren 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, "yeniden yargılamanın kabulü, infazın durdurulması, hükümlülüğün sona erdirilmesi" yönündeki kararının, TBMM Genel Kurulu'nda okunmasının ardından Haziran 2020'de Meclis'e geri döndü.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise Anayasa Mahkemesi'nin verdiği "hak ihlali" kararı ve ardından yerel mahkemenin "yeniden yargılama" kararının TBMM Genel Kurulu'nda okunmasıyla, dört ay sonra, Temmuz 2021'de yeniden milletvekilliğine döndü.

ANAYASA KİTAPÇIĞI FIRLATILDI

Can Atalay kararını okutan Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ'a anayasa kitapçığı fırlatıldı.

İşte o anlar...

TBMM SİTESİNDEN ANINDA KALDIRILDI

Can Atalay, Meclis sitesindeki mevcut milletvekilleri arasından anında çıkarıldı. Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesiyle milletvekili sayısı 598'e düştü.

Karara sosyal medyada siyasilerden tepki yağdı.

Atalay’ın, milletvekilliğinin düşürülmesine siyasiler tepki gösterdi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş: Ferman Saray’ın, Can Atalay halkındır! Bizler direneceğiz, kazanacağız! Darbeciler de işledikleri tüm suçların hesabını bir bir verecek. Yanlarına kalmayacak, unutulmayacak.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: Başörtüsü yasaklarına, siyasi parti kapatma davalarına karşı başvurduğunuz mahkemeleri ezip geçtiniz. Hakkı savunan yargıçlar sayesinde o koltuklarda oturup hakkı savunan Anayasa Mahkemesi’ni tanımıyorsunuz. Sayenizde artık kanun devleti bile değiliz. @rterdogan #CanAtalay

Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu: Artık bu iktidarı tanıyamıyorum. Birlikte her türlü yasağa, baskıya, engellemeye karşı mücadele ettiğimiz; demokrasinin tesisi, milli iradenin egemenliği, düşünce ve inanç özgürlüğü için omuz omuza mesai harcadıklarımız, o koltuklarda oturanlar olamaz. Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararı verdiği Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi, seçmen özgürlüğünün ipotek altına alınması, seçilenlerin hürriyetinin tehdit edilmesidir. Bu kararı alanları kınıyorum!

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal: Anayasa Mahkemesi'nin kararlarına rağmen kontrollü Yargı, keyfine göre ülke yöneten Erdoğan'ın 'korku'larına göre karar veriyor. Muhalafet diyerek bir tavır sınırlaması yapmadan Türkiye'de hukuka, demokrasiye, adalete, bir asırlık gayretlerimize ve geleceğe kıymet veren her bir vatandaşımız Can Atalay’ın Milletvekilliğinin düşürülme çabasına, bu garabete dur demeli, itiraz etmelidir!

DEM Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş: Halk iradesi bir daha ayaklar altına alındı. Halk iradesinin tanınmadığı sistem demokratik değildir, olamaz. #CanAtalay Hatay’lıların vekilidir, iradesidir.

CHP’li Onursal Adıgüzel: Demokrasi tarihimiz adına utanç verici bir gün daha yaşıyoruz. Hatay halkının oyları ile seçilmiş #CanAtalay’ın milletvekilliği düşürüldü. Anayasa’yı ayaklar altına alan, millet iradesini hiçe sayan bu kararı kabul etmiyoruz. Can Atalay’ı özgür bırakın!

CHP'li Ali Mahir Başarır: Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında, Anayasa’nın, hukukun, adaletin ve halk iradesinin yok sayıldığı kara bir gün yaşıyoruz! Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi halkın iradesine vurulmuş bir darbedir! Tarih bu kararı alanları affetmeyecek!

İYİ Partili Ümit Özlale: Halkın iradesini hiçe sayan bu utanç verici kararı alan herkese yazıklar olsun!

Şanlıurfa'da Kasım Gülpınar mı Zeynel Abidin Beyazgül mü ? Şanlıurfa'da Kasım Gülpınar mı Zeynel Abidin Beyazgül mü ?

CHP'li Burhanettin Bulut: Hatay TİP Milletvekili Can Atalay’ın özgürlüğünü çalanlar, milletvekilliğini de çaldı. Gazi Meclis'te, Saray'ın talimatıyla açıkça Anayasa'ya darbe yapıldı; Hatay halkının iradesi bizzat TBMM eliyle gasp edildi. #CanAtalay'ın milletvekilliği AYM'nin iki kez hak mahrumiyeti kararı vermesine rağmen düşürüldü. Hukuk yoksa, adalet yoksa, zulüm vardır. Bu yapılan zulümdür!

TİP'li Barış Atay: Bu kararı verenler, okutanlar, destekleyenler darbecidir. Bugün TBMM eliyle anayasaya darbe yapılmıştır. Can Atalay onurumuzdur. Size asla boyun eğmeyeceğiz.

NE OLDU?

Anayasa Mahkemesi, (AYM) Gezi Davası'ndan tutuklu bulunan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'la ilgili iki kez hak ihlali kararı verdi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk ihlal kararında olduğu gibi, ikincisinde de dosyayı Yargıtay'a gönderdi.

Daire, "Anayasa Mahkemesince verilen ikinci ihlal kararının hukuki değeri olmadığını, bu bağlamda Anayasa'nın 153/6. Maddesi kapsamında uygulanabilecek bir kararın var olmadığını" belirterek Anayasa Mahkemesinin kararına uyulmamasına karar verdi.

Editör: Urfadasin Haber