Son günlerde her 100 gebeden 15’inin 15 yaşında kız çocuklarının olmasıyla gündeme gelen Şanlıurfa bu kez de Haliliye ilçesi Bamyasuyu Mahallesiyle gündemde.

Suriyelilerin uyum sürecinin başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği Bamyasuyu Mahallesininin görüntülerini çeken ve sosyal medya hesabında paylaşan Zafer Partisi Şanlıurfa Gençlik Kolları, "Burası neresi ?  Şam?, Halep?, Lazkiye?, Humus? Burası Türkiye Cumhuriyeti vilayeti Şanlıurfa'da Bamyasuyu Mahallesi. Türk'ün yurdunda Türk'ün mahallesinde Türklük'ten uzak bir kültürü kabul etmiyoruz." notunu düştü.

Neredeyse Türkçe tabela bulunmayan, mahallenin görüntüleri hakkında bir açıklama yapan Zafer Partisi Kadın, Aile ve Çocuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Esmaül Hüsna Aslan, “Karşımıza dikilen tablo çok net aslında.

Bir yanda 15 yaşında evlilik adı altında istismar edilen çocuklar, diğer yanda organize bir şekilde Suriye kasabasına dönüştürülen Türk kentleri. Kültürleriyle, uygar Türkiye’ye aykırı yaşamlarıyla topraklarımızı, kentlerimizi, geleneklerimizi yağmalıyorlar. Bu istilayı durdurmazsak geriye memleket kalmayacak” diye konuştu.

Son günlerde her 100 gebeden 15’inin 15 yaşında kız çocuklarının olmasıyla gündeme gelen Şanlıurfa’da birçok tabelada Türkçe herhangi bir kelime yer almazken, Zafer Partisi Gençlik Kolları üyeleri, mahallede çekim yaparak sosyal medyada paylaştı.

ÇOCUK İSTİSMARI BÖLGEYİ AHTAPOT GİBİ SARIYOR

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’nın özellikle de Suriye sınırına yakın Ceylanpınar, Akçakale, Haliliye gibi ilçelerinde yaşanan ‘çocuk istismarı’ vakalarına dair bir araştırmanın sonuçları paylaşıldı.

Kayıp Kişinin Cenazesi Sulama Kanalında Bulundu Kayıp Kişinin Cenazesi Sulama Kanalında Bulundu

Buna göre, Şanlıurfa’daki her yüz gebeden 15’inin henüz 15 yaşında kız çocukları olduğu ortaya çıktı.

Bölgede töre, gelenek adı altında kız çocukları evlendiriliyor ve 18 yaşına geldiklerinde 3-4 çocuk sahibi oluyor.

‘KIZINI BANA VER, SENİ VATANDAŞ YAPAYIM’ DİYEN ÇETELER

Özellikle sınıra komşu ilçelerde, Suriyelilere “çocuğunu benimle evlendir, sana vatandaşlık vereyim” diyen çetelerin varlığı iddia ediliyor.

“Bunları konuşmamız gerekiyor. Bu hem çocukların istismarını sistematikleştiriyor, hem de Suriyelilerin nüfus patlamasının önünü açıyor” diyen Esmaül Hüsna Aslan, “Yaşananların hiçbir cezası yok. Aile hekimlikleri istismar edilen kıza ‘rızan var mı’ diye soruyor, kız çocuğu da ailesinin baskısı ve korkusundan ‘var’ demek zorunda kalıyor.

Ve hiçbir yaptırım uygulanmadan evlerine yollanıyorlar. Bu durumu bakanlığa rapor eden görevliler ise şimdiye kadar hiçbir yanıt alabilmiş değil. Bakanlıklar sessiz, valilik sessiz, il sağlık müdürlüğü sessiz, devletin bütün kurumları bu organize saldırıya karşı dilini yutmuş vaziyette” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa’nın birçok mahallesinin atmosfer itibariyle Suriye’nin bir parçası olarak göründüğünü vurgulayan Zafer Partili Aslan, “13 milyondan fazla sığınmacı ve kaçağın ülkemize doldurulması boşuna değil. Önce kız çocukları okuyacak, okuyup vatanı kurtaracak diyen bir Cumhuriyet’ten kız çocuklarının devletin gözü önünde istismar edildiği bir ülkeye geçişi biz engellemeyeceksek, kimse engellemeyecek.

Bu ülkenin aydınlık Cumhuriyet sevdalısı, onurlu milyonlarca yurttaşı var, sözüm, çağrım onlara. Bu kara lekeyi bütünüyle ülkemizin alnından silmemiz, yok etmemiz lazım. Gelin mücadele edelim,

Zafer Partisi’nin saflarında buluşalım, gerici saray rejiminin Atatürk Cumhuriyeti’ni yok etmek için kullanışlı aparat haline getirdiği sığınmacıları ülkemizden göndermekle işe başlayalım. Ata’dan emanet vatanımız, Bedevi cehennemine dönüşmesin!” ifadelerini kullandı.

Editör: Urfadasin Haber