Haliliye’de Ayda 9 Ton Ekmek İsrafı Önleniyor Haliliye’de Ayda 9 Ton Ekmek İsrafı Önleniyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 31 Mart 2024 Yerel Seçim sonrası şekillendi.  AK Parti Grup Başkanvekili, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat olurken genel itibariyle Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclisinde en çarpıcı gelişme AK Parti ile Yeniden Refah Partisi arasında yaşanan ortaklık oldu..

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili AK Parti adayı Cihan Canbeyli seçildi.Herkes bu seçime odaklanırken peki başka neler oldu?

31 Mart Yerel Seçim sürecinde aralarında büyük bir gerilim yaşanan AK Parti ile Yeniden Refah Partisi arasında dün ilk oturumunu gerçekleştiren Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisindeki seçimlerde gözler DEM Parti, AK Parti ve Yeniden Refah Partisi'nin nasıl bir pozisyon alacağına çevrilmişti.

DEM Parti Urfa İl Eşbaşkanı Sema Aişeoğlu'nun aktardığı bilgiye göre: sonuçlanan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi daimi meclisi için 3 liste ile seçime gidildi.

AK Partiden 5, DEM Parti'den 5 ve Yeniden Refah Partisi'nden 5 üye ile İlk seçimde 3 DEM üyesi 36, 2 DEM üyesi 34 oy aldı.  AK Parti'den de sadece 1 üye 34 almış olmasından dolayı seçimin iptaline gidildi. DEM Parti üyeleri seçimin iptalindense bir öneri sundular: "Biz 1 üyeden feragat etmeye hazırız, 34 alan üyenin komisyonda yer almasında hiçbir sakınca yoktur" denildi. 

Bu öneri AK Parti ve Yeniden Refah Partisi tarafından kabul edilmedi, ısrarla yeniden seçime gidilmesi istendi.  

Seçim iptal edildiği gibi AK Parti ve Yeniden Refah Partisi arasında ortak bir liste de dolaşmaya başladı.

İkinci seçim gerçekleşti ve AK Parti ile Yeniden Refah Partisi'nin uzlaşması sonucu ortak listeleri ile seçimi kazandılar.

Bu durum üzerine DEM Parti mecliste bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

Sonuç olarak DEM Parti üyeleri daimi meclis içinde yer alamadı. 

Bundan sonra  Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisinde AK Parti Yeniden Refah Partisi kritik kararları alacak tek merci konumunda oldular.

Editör: Urfadasin Haber