Siverek Nihayet İçme Suyuna Kavuştu Siverek Nihayet İçme Suyuna Kavuştu

Karaköprü Belediyesi Şanlıurfa'da başlayan Kültür Yolu Festivalinin bir bölümüne ev sahipliği yaparken, Meltem Dağaşan’ın kendi koleksiyonu olan ve dünyanın farklı bölgelerinden topladığı geleneksel kıyafetli bebekler Karaköprü Belediyesi’nin Oyun ve Oyuncak Müzesinde sergiye açıldı.

Serginin açılışını Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve eşi Sema Çiftçi gerçekleştirirken, sergiyi Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü ve Kültür Yolu Festivali Genel Koordinatörü Selim Terzi ile heyeti ziyaret etti.

Sergi açılışında konuşan Başkan Nihat Çiftçi topladığı özel koleksiyon için Meltem Dağaşan'ı tebrik ederek, "Dünya bebekleri diyip geçmemek lazım çünkü bu bebekler bulundukları yörenin kültürünü, duygusunu, coğrafyasını ve her şekliyle bakış açısını yansıtıyor. Bu sergiden çok etkilendiğimi belirtmek istiyorum ve tüm Karaköprülü hemşerilerimi oyuncak müzemizdeki sergiye davet ediyorum" diye konuştu.

Dünya bebekleri koleksiyoneri Meltem Dağaşan da dünyanın her ülkesinden ve bölgesinden bebekler topladığını belirtip amacının din, dil, ırk ayrımı olmadan bunları bir araya getirmek olduğunu kaydetti.

Şenevler Mahallesindeki Oyun ve Oyuncak Müzesinde açılan sergide Meltem Dağaşan'ın Rusya, Fransa, Malta, Grönland, Küba, Ekvator, Meksika, Afrika, Gürcistan, Kazakistan, Hindistan, Peru, Brezilya gibi birçok ülkeden koleksiyonuna kattığı geleneksel kıyafetli yaklaşık 1500 parça bebek yer alıyor.

Editör: Mehmet Fatih Aslan