Fakıbaba, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e cevaplandırılması talebiyle verdiği önergede, Özel öğrenim kurslarında Öğrencilerin yaşadığı sorununa değindi.

Ahmet Eşref Fakıbaba soru önergesinde şu ifadeleri kullandı; ‘’Özel öğretim eğitimin bir gerçeği olmuştur. Özel Öğretim Kurslan öğrencilerin okullar da öğrendiği bilgilerini pekiştirmek ve tekrar etmelerini sağlamak, sınavlara hazırlanan öğrencilerin performanslarını artırmak amacıyla çalışan, MEB'in müfredatı çerçevesinde öngördüğü kazanımları öğrencilerde edindirme amaçlı faaliyet gösteren, her biri bünyesinde onlarca öğretmen ve personel çalıştırarak istihdama destek veren kurumlardır.’’

AK Parti’den 28 Şubat Postmodern Darbesine Tepki AK Parti’den 28 Şubat Postmodern Darbesine Tepki

Fakıbaba'nın soru önergesinde yer alan sorular şöyle;

1-Özel öğrenim kurslarında Öğrencilerle ilgili yüzde üçlük bir kontenjan getirilmesine yönelik Merkezi bir otomasyon sistemi düşünülmekte midir?

2- Özel öğretim kurslarının eğitim öğretim dönemi içerisinde yapmış olduğu tadilat taşınma ve kapanma gibi uygulamaların öğrencilerin mağduriyetine yol açtığı gerçeği ile bu konuda düzenleyici bir çalışma yapılacak mıdır?

3-Ozel öğretim kurmanda çalışan öğretmenler için devlet öğretmenine kıyasla daha yüksek SGK primi ödendiği gerçeğiyle SGK prim ödeme ve tutarları ile ilgili eşitlik hakkaniyet anlamında yeni bir düzenleme yapılması düşünmekte midir?

4-Merdiven altlarında kaçak faaliyet sürdüren yapılarla ilgili bakanlığınızca yapılan denetim faallyetleri yeterli midir bu konuda yeni önlemler alınacak mıdır?

5-Eğitim ve öğretimin Anayasal bir hak olduğu düşünüldüğünde okul ve Kurs hizmetlerindeki KDV oranının %1'l düşürülmesi için bir çalışma yapılmakta mıdır?

Editör: Urfadasin Haber