Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesine bağlı Aşağıbeydaş köyünde Ebru Akdulun ve İbrahim Gök'e ait 2 dekar papatya,4 dekar ekinezya,2 dekar adaçayı ekiminin yapıldığı arazide incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Şanlıurfa İl Müdürü Mehmet Aksoy, "En çok dünya ticaretine konu olan tıbbi ve aromatik bitkiler; kahve,susam,sarımsak,kırmızı biber,yenibahar, karabiber,yeşil çay,hardal tohumu,haşhaş tohumu,zencefil, salep ve kimyon'dur" ifadesinde bulundu.

ŞANLIURFA'DA TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER ALTERNATİF ÜRÜN OLARAK YETİŞTİRİLİYOR

Şanlıurfa'da,ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılan tıbbi ve aromatik bitkilerin alternatif ürün olarak yetiştirilmesi çalışması yapıldığını belirten Aksoy, kimyon,lavanta, kekik,adaçayı,nane,çörekotu ve rezene yetiştirildiğini aktardı.

Haftanın 7 Günü 24 saat ekibiyle birlikte sahada üreticilerle  bir araya gelmeyi ihmal etmeyen  Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy, bu hafta sonu Cumartesi günü ise Hilvan ilçesinde biber üreticisi Cengiz Çetin’in biber tarlasında teknik inceleme bulundu.

ŞANLIURFA TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRÜ AKSOY: PLANLI TARIM ŞART

Şanlıurfa Vali Vekili Yeliz Mercan Bayram Tedbirlerini Denetledi Şanlıurfa Vali Vekili Yeliz Mercan Bayram Tedbirlerini Denetledi

Hilvan ilçesi Balkı Mahallesinde Cengiz Çetin'in biber tarlasına Hilvan Kaymakamı Orhan Gazi Karataş ile birlikte Aksoy,burada yaptığı açıklamada ise planlı tarımın önenme dikkat çekerek”  Sözleşmeli Üretimin Şanlıurfa ilimiz Tarım Sektöründe uzun vadede planlı tarıma geçişin ilk basamağı olarak değerlendirilmelidir. Ülkemiz ekonomisine artı değer katmak, planlı tarım ile mümkündür. Yapılan çalışmaları sahada teknik ekibimizle birlikte inceliyoruz. Ekiplerimizle birlikte sahada üreticilerimizin yanında onlarla istişare ederek daha kaliteli ve yüksek verim almalarını sağlıyoruz. “ifadelerini kullandı.

Editör: Urfadasin Haber