Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi'nin disipline edilip toparlanmasıyla birlikte il dışından hastaların bile artık kente geldiği öğrenildi.

Girişimsel Radyoloji Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Demir,  Harran Üniversitesi Hastanesi'de guatr hastalarında ameliyatsız ve uyutmaya gerek kalmadan 15-20 dakikalık süren operasyonlarla nodülleri tedavi edilmesi bir ilk olarak açıklandı.

Guatr hastalarında ameliyatsız ve uyutmaya gerek kalmadan 15-20 dakikalık süren operasyonlarla hastaların sağlığına kavuşmasına benzer daha bir çok branşta başarılı hizmetlere imza atan Harran Üniversitesi Hastanesi'nde  son operasyonla ilgili Girişimsel Radyoloji Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Demir yaptığı açıklamada “Girişimsel Radyoloji Ünitemizde birçok vasküler ve non-vasküler girişimsel işlemler yapılmaktadır. Yaptığımız işlemlerden biri de tiroid ablasyon tedavisidir.

Tiroid bezi nodulleri ve guatr hastalığı hem kozmetik olarak problem yaratmakta hem de basıya sebep vererek nefes alıp vermede rahatsızlığa neden olmaktadır. Tiroid ablasyon tedavisinde tiroid bezinde nodülleri olan guatr hastalarında ameliyatsız ve uyutmaya gerek olmadan 15-20 dakikalık süren operasyonlarla nodülleri tedavi ediyoruz. Bu tedavi yöntemi artık ameliyatın bir alternatifi olmuş durumdadır” dedi. 

“YILLARDIR AMELİYAT OLAMAYANLAR VARDI”

Ameliyatsız tiroid ablasyon tedavisinin Ülkemizde sadece 5-6 merkezde yapıldığına dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Demir, “Şanlıurfa'mıza ve hastanemize bu hizmeti getirmekten dolayı çok mutluyuz. Bugün ünitemizde 3 hastamıza tedavi planladık ve başarıyla gerçekleştirdik. Bu hastamızın biri ameliyat önerisine rağmen ameliyat olmak istemiyordu.

Bu Poliklinikte Çocuklara Hasta Olmadan Bakılıp Takip Altına Alınıyor Bu Poliklinikte Çocuklara Hasta Olmadan Bakılıp Takip Altına Alınıyor

Diğer hastamız yüksek tansiyon sebebiyle ameliyata uygun değildi. Ondan dolayı da yıllardır ameliyat olamadığından guatr ile yaşama zorunda kalıyordu. Diğer bir hastamız yaklaşık 10 yıl önce ameliyat olmuş ancak hastalığı tekrarladığı için ve ikinci ameliyat riski yüksek olduğundan dolayı ablasyon tedavisini uyguladık. Tüm hastalarımızı işlem sonrası yarım saat gözetim altında tutup sonrasında taburcu ediyoruz.

3, 6 ve 12 aylık kontrollerimize çağırarak takip ediyoruz. Girişimsel Radyoloji ünitemizde yaptığımız onlarca işleme katkısı olan, bölümümüzün hizmete açılmasında ve yürütülmesinde emeği olan tüm yöneticilerimize ve mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Demir, hastanenin alt yapısı ve teknolojik anlamda gelişmesi için çaba sarf eden Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu ve Hastane Başhekimi Doç. Dr. İdris Kırhan’a özellikle teşekkür ettiğini belirtti.

Editör: Urfadasin Haber