Çiftlik balıkçılığı, Şanlıurfa’da ekonomiye önemli katkı sağlamaya devam ediyor.

Şanlıurfa’da çiftliklerden sofralara gelen balıkların büyük bir kısmı ise Fırat Nehri üzerinde yada Atatürk Barajı göl havzalarında kurulu tesis ve kuluçkahanelerde üretiliyor.

Bu çerçevede Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesine bağlı Hoşin Köyü sınırlarında iş insanı Hanif Düzme tarafından 17 dönüm üzerinde balık çiftliği kuruldu.

Şanlıurfa Ekonomisi Dünyanın En Büyük Güneş Tarlalarıyla Uçacak Şanlıurfa Ekonomisi Dünyanın En Büyük Güneş Tarlalarıyla Uçacak

Önümüzdeki günlerde Tarım ve Orman Şanlıurfa İl Müdürlüğünden alacakları yavru balıklar ile üretimin startını vereceklerini söyleyen Hanif Düzme, balık çiftliği kurmak için geçen yıl ilgili kurumlara müracaatını yaptıklarını ve bakanlık onayını aldıklarını ifade etti.

Balık Çiftliklerinden ürettikleri balıkları yurt dışına ihracat yapmayı ve iç piyasaya satmayı hedeflediklerini aktaran Hanif Düzme, yöre insanın istihdamına da katkıda bulunacaklarını anlattı.

 Hanif Düzme, çiftliği hiçbir yerden hibe almadan öz sermayeleriyle kurduklarını belirterek “Çiftliği kurmak için geçen yıl Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne geçen sene müracaat ettik. Bakanlık proje müracaatımızı onayladı. İnşaat çalışmasına başladık. Şimdi Tarım Orman İl Müdürlüğünden yavru balıkları bekliyoruz. İlerleyen zamanlarda çiftliğimizin yan ünitelerini yapacağız. ”dedi.hanif düzme