Şanlıurfa 1. Uluslararası Kültür ve Turizm Buluşmalarının mimarı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül olduğunu hatırlatan kendilerinin sadece onun talimatları doğrultusunda çalıştıklarını hatırlatan Niyazi Kocadağ, “Bu projemiz dünya çapında çok ciddi bir ses getirdi. Çünkü Şanlıurfa çok eski ve çok kadim bir şehir. Göbeklitepe, Karahantepe, Balıklıgölgöl’den dolayı dünya burayı çok merak ediyor ve buraya gelmek istiyor.” İfadelerini kullandı.

Bundan sonra Şanlıurfa’nın Türkiye’nin Dünyadaki turizm yüzü olacağını dile getiren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Niyazi Kocadağ, Şanlıurfa bu kadar iddialı bir şehir olduğunu bunun da dünya gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Bugün burada Şanlıurfa 1. Kültür ve Turizm Buluşmalarıyla, Türk Hava Yollarının sponsorluğunda yaklaşık 20 turizm ve seyahat yazarını bulunduğunu anımsatan Niyazi Kocadağ, “İnfluencer İki gündür bu şehrin her karesini çekiyorlar ve yayınlıyorlar. Milyonlarca takipçileriyle paylaşıyorlar. Dünya artık sosyal medyanın içerisine sığdığı için söz konusu paylaşımlar çok önemli.” dedi. 

Şanlıurfa’nın daha 2 yıl öncesine kadar kentte konaklayan geceleyen ziyaretçi sayısının 200 bin civarında olduğunun altını çizen Niyazi Kocadağ,  açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Şimdilerde bu sayı  1 milyon rekorunu kırdı. Dün Kapadokya Üniversitesi rektörümüz üst düzey yöneticilerin olduğu toplantıda şunu söyledi; ‘Şanlıurfa pandemiyi gördü, depremi seli gördü ve bu turist sayısını 3 katına nasıl yapabildi. O düştüğü yerden nasıl kalkabildi.’

Şanlıurfa’da, büyükşehir belediye başkanımız Zeynel Abidin Beyazgül’ün liderliğinde kademeli olarak çok stratejik projeler hazırladı. Bugünde onun zirvesini yaşıyoruz.25 şehirden toplam 164 stant var burada. Kıbrıs Türk Hava Yolları, bizim Türk Hava Yollarımız, TUSAB gibi dev isimler, turizmin çatı isimleri burada. Onların başkanları burada. Çok öneli isimler burada. Çünkü bu şehre inanıyorlar. 

Kültür Turizm Bakanımızla yaptığımız bir konuşmada şu ifadeyi kullanmıştı; ‘Şanlıurfa bölge için değil Türkiye için çok önemli. Bundan sonra Şanlıurfa Türkiye’nin Dünyadaki turizm yüzü olacak.’ Yani Şanlıurfa bu kadar iddialı bir şehir. Biz bu iddiayı dünyaya göstermemiz lazımdı. Bugün burada Şanlıurfa 1. Kültür ve Turizm Buluşmalarıyla, Türk Hava Yollarının sponsorluğunda yaklaşık 20 turizm ve seyahat yazarını buraya getirdik. İki gündür bu şehrin her karesini çekiyorlar ve yayınlıyorlar. Milyonlarca takipçileriyle paylaşıyorlar. Dünya artık sosyal medyanın içerisine sığdığı için söz konusu paylaşımlar çok önemli.

Siverek'te Minibüs ile Traktör Çarpıştı: 2 Yaralı Siverek'te Minibüs ile Traktör Çarpıştı: 2 Yaralı

Ekim ayında da Türk Hava Yollarının sponsorluğunda Koreliler ve Japonlar Urfa’ya gelecekler. Yani Urfa’nın önü açık. Urfa’nın bundan sonra ziyaretçi sayısı hedefi önce 3 milyon ziyaretçi daha sonra 5 milyon ve kademeli bir şekilde 30 milyona kadar Şanlıurfa gidecek.
Çünkü Şanlıurfa’da elimizde bunu başarabilecek önemli destinasyonlarımız var.

Bir günde Şanlıurfa 1. Uluslararası Kültür ve Turizm Buluşmaları etkinliğimizi 100 civarında insanımız ziyaret etti. İnsanımız şunu ayırt etmeli. Bu etkinliğimiz yöresel ürün fuarı değil. Nitelikli bir turizm fuarı. Turizmin bütün tedarikçileri Urfa’da. Bunun bize maliyeti 2 milyon civarında oldu.50 milyonluk işi 2 milyona indirdik.