Davulcular, orta oyunları, fasıllar ve kalabalık iftar sofraları…  On bir ayın sultanı ramazan, her yıl özel etkinlikler eşliğinde heyecanla kutlanıyor. Ancak ülkemizdeki bazı şehirler, ramazana bambaşka bir anlam yüklüyor ve ramazan ruhunu her yerden daha farklı yansıtıyor.

Bu hafta gezgin ve seyahat yazarları Nurgül Büyükkalay, Didem Mutçalıoğlu, Özlem Köseoğlu, Bahar Gündoğdu ve Erdoğan Gümüş ‘Ramazan ruhunun en iyi hissedileceği rotalardan biri olan Şanlıurfadaydı.

Açık hava müzesi gibi varlığını sürdüren Urfa, zamanında pek çok medeniyete ev sahipliği yaptı. Şehir, son yıllarda yaşanmışlıkları ve eşsiz lezzetleriyle kendine hayran bırakıyor. Ramazan ayında ise Balıklıgöl en özel adres olarak ön plana çıkıyor.

“Adı gibi içerisinde balık bulunan bu göldeki sazan türü balıklar, halk tarafından kutsal sayılıyor” diyen Özlem Köseoğlu, “Balıklıgöl’ün efsanesine göre Hz. İbrahim ateşe atıldıktan sonra inanılmaz bir mucize yaşanır ve çevresindeki her yer güllük gülistanlık olur. Bu mucizenin gerçekleştiği yer ise Balıklıgöl… Özellikle ramazanda oldukça yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor” dedi.

Güneydoğu Televizyonu 30. Yaş Gününü Kutladı Güneydoğu Televizyonu 30. Yaş Gününü Kutladı

Köseoğlu, şöyle devam etti: “Efsane Hz. İbrahim’in ateşe atılmasıyla da son bulmuyor. Nemrut’un kızı Zeliha, Hz. İbrahim’in ateşe atılmasına çok üzülüyor ve bu acıya daha fazla dayanamayıp kendisini de ateşe atıyor. Sonrasında Zeliha’nın düştüğü ortam bir göle dönüşüyor. Şanlıurfa’nın turizm incisi olan Balıklıgöl’de Hz. İbrahim’in doğduğu mağara da bulunuyor. Bu özel yeri mutlaka görmelisiniz.”

Şanlıurfa’nın damak çatlatan lezzetlerine de değinen Köseoğlu, “Nohut ve etin başrolde olduğu leziz borani, tadına doyamayacağınız Urfa usulü çiğ köfte, muhteşem Urfa lahmacunu, yörenin kuzu ve dana etlerinden hazırlanan kebabı ve künefe tatlısı ramazanda iftar yaparken sizi mutlu edecek lezzetlerden birkaçı” ifadelerini kullandı.
 

Editör: Urfadasin Haber