Şanlıurfa'da Yangın: 5 Kişi Dumandan Etkilendi Şanlıurfa'da Yangın: 5 Kişi Dumandan Etkilendi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan ayı toplantılarının birinci oturumunu bugün yapacak Oturumda gerçekleştirilecek seçimle Meclis Başkan Vekilliği belirlenecek.

Büyükşehir Belediye Meclisinin birinci oturumunu Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar’ın başkanlığında gerçekleşecek. 

Oturumda gündemdeki maddeler oylamaya sunulacak. Oylamanın ardından Meclis Başkan Vekilliği seçimi ve Meclis Katip Üyeliği seçimi gerçekleşecek
86 üyeden oluşan Büyükşehir Belediyesi Meclisinde partilerin üye dağılımında en fazla DEM Partisinde bulunuyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde DEM Partinin 33,AK Parti’nin 29,Yeniden Refah Partisi’nin 19 ve MHP’nin de 5 üyesi bulunuyor.
Mecliste üyesi bulunan partilerin hiç birinin üye sayısı ilk turda ve ikinci, üçüncü turda meclis başkanvekilliğine seçmeye yetmiyor.

AK Parti’nin MHP’nin de desteğiyle 34 oy alabiliyor. Bu oy ancak seçimlerin 4. turunda AK Parti lehine sonuçlanabiliyor.

Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekilliği seçimini partiler arası ittifakların olup olmaması ise merek konusu oldu.

Bu arada Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekilliği seçiminde İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranıyor. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılıyor.

Editör: Urfadasin Haber