Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, İhtisas Gıda İmalatçılar Kooperatifi’nin girişimleri, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile Eyyübiye Belediyesi’nin desteğiyle kurulması planlanan Ortadoğu Ticaret Merkezi'nin hayal olduğunu hatırlatan  aynı zamanda Şanlıurfa Gıda İmalatçılar Kooperetif Başkanı ŞUTSO Meclis Üyesi Kureyiş Çelik gelinen son durumu sitemli sözlerle şöyle açıkladı;

"Büyük Umutlarla Kurduğumuz Ortadoğu Ticaret Merkezi’miz, Şehrimize Ticari Anlamda, İstihdam’da Büyük Katkılar Sağlayacaktı. 
Fakat; Şehrin İdarecileri ve Yöneticileri Sayesinde Hayal Olup, Çöp Oldu. Yazık.

Bu Şehri Ticaretini, Sanayisini Baltalayanlara sesleniyorum. Mahşerde Bunun Hesabını Veremezsiniz. Bilmiş olun İstedim…!" 

Şanlıurfa'da Bazı Sitelerde Aidatlara Yüzde 100 Zam Tartışması Şanlıurfa'da Bazı Sitelerde Aidatlara Yüzde 100 Zam Tartışması

NE YAPILMASI GEREKİYORDU ? NE YAPILDI? NEREDE TIKANDI?

Bu arada Eyyübiye ilçesine bağlı Kadıkendi Mahallesi’nde Şanlıurfa Ortadoğu Ticaret Merkezi kurulması adına hazırlanmış 1/5000 Nazım İmar Planı Değişikliği teklifi Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edilmişti.

 Böylece bundan sonra Eyyübiye Belediyesi de 1/1000’lik İmar Planı Değişikliğini kabul edecek ve ardından parselasyon işlemleri başlanacaktı. Daha sonra Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden kooperatif tarafından alınacak arsa üzerinde alt yapı ve inşaat işlemleri start alacaktı.

20 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEKTİ

Öte yandan Türkiye’nin en büyük ticaret merkezi olması bekleniyordu. Tamamlanması durumunda Şanlıurfa ticareti, Güneydoğu ve Ortadoğu’da genişleyecekti. Tüm meslek gruplarında satış yapan işletmeleri bir araya getirilmesi planlanan ticaret merkezi 2 bin dükkândan oluşacak yaklaşık 20 bin kişi istihdam edilecekti.