Şanlıurfa'da Vali olduğu günlerde 6 Şubat depremini yaşayan ve o günlerde gösterdiği gayretle akıllarda kalan Salih Ayhan, kaleme aldığı yazısını sosyal medya hesabından paylaştı.

Urfa’nın Yazar Öğretmenleri Bir Araya Geldi Urfa’nın Yazar Öğretmenleri Bir Araya Geldi

Salih Ayhan'ın işte o yazısı;

Bugün, kalbimizde kapatılmayacak kadar derin yaralar açan 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilk yıl dönümü… 

Yaşadığımız bu felaketin üzerinden tamı tamına 365 gün geçti. Ancak acılarımız, hâlâ ilk günkü gibi yüreğimizde tazecik… Asrın felaketi olarak anılan ve 11 ilde hissedilen o felaket gününü ben de bir Vali, bir vatandaş olarak şanlı şehrimiz Şanlıurfa’da yaşadım. Hepimiz bu toprakların altında yitirdiğimiz sevdiklerimizi, kaybettiğimiz evlerimizi ve yaşadığımız büyük acıları bıraktık. 

04.17’de yaşanan ilk şokumuzu atlattıktan sonra; “bir” değil, “biz” olarak, kardeşlik bağlarıyla kenetlenerek, devletimizin tüm imkânlarını seferber ederek önce Şanlıurfalı hemşehrilerimizin yaralarını, sonra da başta komşu ilimiz Adıyaman olmak üzere diğer komşu illerimizin yaralarını sarmak için cansiperâne mücadele ettik. 

Zorlu geçen günler; lokmamızı, suyumuzu, evimizi, malımızı paylaşmayı, bizim sandığımız her şeyin Allah’a ait olduğunu ve maldan cayarak paylaşmanın en büyük zenginlik olduğunu kavramamızı öğretti. Milletçe acılarımızı acizliğimize, şükrümüze ve tefekkürümüze sararak birlikte iyileştik. Ve dağlar gibi yıkıntılardan, yürek sızlatan acılardan millet olma bilinciyle ayağa kalkmayı da öğrendik elhamdülillah.

Millet olarak umutla, sessizce bekledik bir nefes için ve günler sonra enkaz altından çıkan bir canla birlikte attı yüreğimiz, evsizlere yuvamızı açtıkça çoğaldı aşımız, rızkımız. Bir olmayı öğrendik, birbirimize güvenmeyi, birlikte yaşamayı, birlikte ağlamayı, birlikte umutlanmayı… Bu birliği hep hatırla ülkem…

Rızkı veren Allah’tır. Rızık candır, sağlıktır, besindir, maldır, ilimdir, evlat-eş-dost vesairedir. Rızkı veren Allah’a şükrolsun. Rabbim yöneticilerimizi iyilerden, zenginlerimizi cömertlerden eylesin. 

Bu büyük felaketlerin ardından yaşadığımız acıları unutmak mümkün değil… 

Bir kez daha asrın felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle, dualarla anıyorum. Tüm kardeşlerimizin mekânları cennet, makamları Firdevs bahçelerinin en güzel köşesi olsun….

“ İnsanlar, denenip sınavdan geçirilmeden, “İman ettik” demekle bırakılacaklarını mı sanıyorlar?” 29/2

Editör: Urfadasin Haber