Bir partiden aday aday olan ancak aday gösterilmeyince başka partiden aday gösterilenlerin önünde hukuki engel bulunduğunu hatırlatan Şanlıurfalı Hukukçu Yazar Cüneyd Altıparmak  "adaylık çakışması"  sonucu söz konusu adayın adaylığının düşürüleceğini aktardı.

Siyasi partilerin adaylarını "ön seçim", "aday yoklaması" ve "merkez yoklaması" olmak üzere üç yöntemle belirlediğini hatırlatan Şanlıurfalı Hukukçu Yazar Cüneyd Altıparmak, siyasi partiler kanunu'nun 40. maddesini de hatırlatarak "Bir partiden aday adaylığı müracaatı yapmış ve o partinin seçim kurulları gözetiminde yapılan ön seçim ve teşkilat yoklamasına katılmış olanların başka partilerden aday olmalarında birtakım hukuki engeller var. Yüksek Seçim Kuruluna bu konuda itiraz gelecek.

Belki de birçok adayın, adaylığı iptal edilecek. Burada temel kriter şöyle: Bir siyasi partiden aday yoklaması için başvuran kimse sonucun ilanından sonra adaylık başvurusunu geri almış ise başka partiden aday olmasında engel yok ama böyle olmamışsa adaylığı değerlendirme dışı kalabilir”.ifadelerini kullandı.

Editör: Urfadasin Haber