Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) konuya ilişkin ilanı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, satışına karar verilen 5 ildeki taşınmazlar arasında Mahkemelik olan 2 arsa da var. 

Gelecekte Karaköprü Mehmetçik Mahallesinin ihtiyaçlarını karşılayacak dini tesis alanı, sosyokültürel tesis alanı, sağlık tesis alanı, pazar alanı gibi yerler İmar planı değişikliği ile konut alanına çevrilmiş, Şanlıurfa Şehir Plancıları Odası davayı Danıştay kararı ile kazanmıştı. 

Özelleştirme İdaresi, biri 7.730.08 m2, diğeri 26.796.81 m2 olan Mehmetçik Mahallesindeki 2 arsa için yargı süreci henüz tamamlanmadan satış kararı aldı.  Şanlıurfa'daki taşınmazlar için son teklif verme günü 8 Mayıs 2024 olarak belirlendi.

Her bir arsa için geçici teminatlar 15 milyon lira ve 2 milyon 250 bin TL olarak belirlendi. 

DANIŞTAY KARARI ÇİĞNENİYOR

Bu konuyla ilgili yıllardır hukuk  mücadelesi veren Şanlıurfa Şehir Plancıları Odası Başkanı Mehmet Selim Açar satış kararına tepkisini sosyal medya hesabından gösterdi.

Şanlıurfa’da Şehrin Noktasında Uygulama: Aranan 44 Kişi Yakalandı Şanlıurfa’da Şehrin Noktasında Uygulama: Aranan 44 Kişi Yakalandı

Açar, 'Bu şehre, halkımıza ait sosyal donatı alanlarını konuta çevirip, mahkeme süreci devam ediyorken satışa çıkarmak; yangından mal kaçırmaktır, yavuz hırsızlıktır, bu şehrin geleceğine ihanettir. Yapanda bu suça ortaktır, görüp susanda !!'  dedi. 

Hukuk mücadelesine devam edecekleri mesajını veren Açar,  ''Mehmetçik Mahallesindeki söz konusu yerin konut alanına çevrilemeyeceği Danıştay'ca tescil edildi.

 4 ay sonra Cumhurbaşkanı kararnamesi ile yeniden imardaki konumu konuta çevrildi. Tekrar yargıya taşıdık, bilirkişi raporları lehimize çıktı.  Buraya yatırım yapmak isteyen yarın öbür gün bir mağduriyet yaşayabilir Bu nedenle  ihaleye katılmamalarını öneriyorum” dedi.

Editör: Urfadasin Haber