Şanlıurfa sofrasının vazgeçilmezi kırılmış yeşil zeytin Şanlıurfa sofrasının vazgeçilmezi kırılmış yeşil zeytin

Şanlıurfa Valiliği koordinasyonunda kuruluş süreci devam eden GES projesinin 2 -3 yılda tamamlanması bekleniyor. Finansının özel müteşebbislerin karşılayacağı projenin kamuya da ek bir yük olmayacağı belirtiliyor.

73 bin dönüm üzerine kurulacak Güneş Enerjisi Sisteminin(GES) 14 milyar kilovat saat enerji üretileceği belirtiliyor.  Toplam 3 etaptan oluşacak olan projenin sadece bir fazına 4 milyar dolar harcanacak. GES Projesinin hayata geçmesiyle doğrudan ve dolaylı olarak 10 bin kişinin istihdamına katkı sunacağı belirtiliyor. 

“2 ATATÜRK BARAJINA DENK BİR PROJE” 

Kurulacak GES projesinin özel teşebbüslere de açık olacak. Peyder pey ilerleyecek olan proje, ilk etapta 1000 Megavat olacak. Ana hedef 5 bin Megavat olacak.  Projenin üreteceği elektrik enerjisi 14 milyar kilovat saat olacak. Neredeyse 2 Atatürk Barajına denk bir proje olacağı belirtilen GES'te, akü fabrikaları, panel üretimleri ve bunun sanayisini geliştirecek yatırımlarda bu projede söz konusu olacak.

12 MİLYAR DOLARA MAL OLACAK

Totalde 3 Faz oluşacak projenin ilk fazın toplam yatırım tutarı 4 milyar dolar olacağı bildirildi. Projenin yi 2-3 yıl içinde bitireceğiz. Bittiği zaman Dünyanın en büyük güneş tarlası olacak. Çiftçilerimizin enerji fiyatlarını minimize edecek. ”dedi.