Zeytin üretiminde her yıl değişen rekolte durumu bu yıl Şanlıurfa'da yüzde 40 azaldı. Zeytinin türüne ve kalitesine göre fiyatlar farklılık gösteriyor. Yağlık zeytinin kilosu 30-40, kırmalık zeytinin ise 50-70 TL arasında değişiyor.

REKOLTE DÜŞÜŞÜNÜN SEBEBİ NE?

Zeytin rekoltesinin düşmesinin en büyük sebeplerinden birinin, çiçeklenme döneminde hava koşullarının uygun olmaması ve bitkiye gerekli ilacın verilmemesi gösteriliyor.

Üreticilerin önümüzdeki yıl, aynı sorun ile karşılaşmaması için, zeytinin çiçeklenme döneminde ilaçlama yapmaları gerekiyor.  Zeytinin sulanması da önemseniyor.

zeytin 2

Asgari Ücretin Belirleneceği Toplantılar Başlıyor Asgari Ücretin Belirleneceği Toplantılar Başlıyor

Haliliye ilçesi Ahmet Erseven Mahallesinde tezgah açan zeytin satıcısı esnafı Abuzer Yapıcı  “ İster istemez ekonomi şartlarına göre piyasa biraz yüksek ama her şey pahalı diye ister istemez zeytin fiyatlarına da yansıyor. 

Şuanda alım gücü pek fazla yok. Elimizde en çok Şanlıurfalıların bildiği hal hallı zeytini var. Gemlik var. Ayvalık var. Tavşan yüreği var. Bunlar müşterinin tercihi zeytinler. Ama genelde Gemlik ve Ayvalık tercih ediliyor. Bir de hal hallı var. Urfa zeytinimiz var. "ifadelerini kullandı.