Geçtiğimiz gün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda da, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçe teklifi görüşmeleri sırasında çiftçinin içinde bulunduğu durum ele alındı.

Şanlıurfa Ortadoğu Ticaret Merkezi'nin Kurulması Hayal Oldu! Şanlıurfa Ortadoğu Ticaret Merkezi'nin Kurulması Hayal Oldu!

Girdi fiyatlarına yapılan zamların yanı sıra ithalatın da yerli ve milli çiftçiyi ezdiği günümüz üretilen ürüne verilen fiyatlar buharlaşıp gidiyor. Buna Şanlıurfa'da bir de elektrik faturalı eklenince çiftçilerin elinde avucunda bir şey kalmıyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, "Kuraklık çok ciddi bir problem. Tarımsal destekleme politikaları istikrarsız. Tarımsal destekler yetersiz. Bu sene önümüzdeki sene için toplam 91.5 milyar liralık bir tarımsal destekleme var. Devletin rakamlarını veriyorum. Mazot desteği 16.1 milyar lira. Ben de bir hesap yaptım. Çiftçi bir yılda yaklaşık 3 milyar litre mazot kullanıyor. Çiftçi devletten 16 milyar lira mazot desteği alıyor ama mazot kullanırken 46 milyar lira vergi ödüyor" dedi.