Gerçekleşen Meclis Toplantısı’nda, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Zahit, Meclis Başkan Yardımcısı Bülent Aziz Bülbül, Meclis Üyeleri Serhat Gerger ve Metin Baydar gündem dışı birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından, olağan meclis toplantısına geçildi. 2023 Ekim Ayı Meclis Toplantısı, 2023 Eylül Ayı Meclis Kararı, Eylül Ayı Mizanı, Hesapları İnceleme Komisyonu Kararı ve Eylül Ayı Faaliyetleri, gündemiyle Meclis BaşkanYardımcısı Bülent Aziz Bülbül başkanlığında yapıldı.

Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Zahit toplantıda yaptığı konuşmada, gerek küresel gerekse bölgesel olarak zor bir süreçten geçtiklerini söyledi.

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına kınayan Zahit, şöyle konuştu:

İlimizin ticari, sanayi, tarım ve turizm başta olmak üzere, hemen her alanda kalkınması ve gelişmesi için çalışmalarımızı ve girişimlerimizi sürdürüyoruz. Bu kapsamda en son Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen Uluslararası Anuga Gıda Fuarı’na katıldık. Orada hem fuara katılan firmalarla hem de iş dünyasını temsil eden kurumlarla bir dizi temaslarda bulunduk. Bunların başında, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası ve Düsseldorf Ticaret ve Sanayi Odası ile yaptığımız görüşmeler geliyor. Başta Urfa isotu olmak üzere, Odamızın girişimleriyle coğrafi işaret tescili almış ürünlerimizin ihracatı konusunda olumlu sonuçlar aldık. Ayrıca girişimcilerimizin vize konusunda yaşadıkları sorunları dile getirdik. Bu kapsamda, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri de 13 Kasım’da Odamıza bir ziyaret gerçekleştirecek. O gün Yönetim Kurulu üyelerimiz, Meclis Üyelerimiz ve Odamızın üyeleri ile geniş katılımlı bir toplantı yapılacak. Katılmanız önem arz ediyor. Bunun haricinde, Şanlıurfa, Eskişehir ve Trabzon Kadın Girşimciler Kurulu ve AB Bilgi Merkezleri iş birliğiyle organize edilen “Kadın Girişimciler Buluşuyor – Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret” etkinliğinin ikincisine ev sahipliği yaptık. İlki Eskişehir’de yapılmıştı. Trabzon’da düzenlenen üçüncüsüne de, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı ile kadın girişimcilerimiz katıldı. Temelde, bu tür program ve etkinlikler vesilesiyle diğer Odalarla olan iş birliğimizi ve ilişkilerimizi güçlendirmeye amaçlıyoruz.

Ayrıca hatırlatmak isterim ki, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (UN-WFP) ile iş birliği içinde yürüttüğümüz “Sosyoekonomik Güçlendirme ve Sürdürülebilirlik Programı” kapsamında ŞUTGEM’de verilecek tekstil hazır giyim ile kaynakçılık eğitimi için kurs başvurularımız başlamıştır. Malumunuz, bu kurslar sanayi sektörüne nitelikli eleman yetiştirme konusunda önemli bir işlev görüyor ve görmeye devam edecek. Nihayetinde, kolektif bir şekilde verdiğimiz çaba, yürüttüğümüz çalışmalar, ilimizin iktisadi kalkınması ve büyümesi içindir. Son olarak, ülkemizin ilk yerli ve milli otomobili TOGG’un üretilmesinde ve Odalarımıza tahsis edilmesinde öncü olan ve bize bu gururu yaşatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Meclis Toplantımızın verimli geçmesini diliyor, sizleri bir kez saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”.

Şanlıurfa sofrasının vazgeçilmezi kırılmış yeşil zeytin Şanlıurfa sofrasının vazgeçilmezi kırılmış yeşil zeytin

Gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde, Genel Sekreter Vekili  İbrahim Halil Çizmeci 2023 Eylül Ayı faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.