Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, Manda yetiştiriciliği yapılan Hilvan'ın Aslanlı Köyüne giderek işletme sahibi Hadi Üçlühan’ı ziyaret etti.

Şanlıurfa Büyükşehir Genel Sekreteri Mithat Can Kutluca'dan İlk Açıklama Şanlıurfa Büyükşehir Genel Sekreteri Mithat Can Kutluca'dan İlk Açıklama

Mehmet Aksoy "Ülkemizde Kömüş,Camış ve Camız gibi isimlerle anılan manda yetiştiriciliği için "Manda besiciliğinde,randıman sığırlara oranla daha ekonomiktir. Beside mandaya yağlı tohum küspeleri,çeşitli kepekler,baklagil otları,buğday veya arpa samanı verilir. Sığırlara oranla daha az süt verimi elde edilir ancak sütünün kalitesi fiyatından anlaşılacağı gibi büyük bir fark yaratır." dedi.

Manda besiciliğinin yetiştiricilerine sağladığı katkıya aktaran Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, manda sütünden elde edilen manda kaymağı, manda yoğurdu, mozzarella peyniri gibi nitelikli ürünlere dikkat çekti.

Manda yetişticiliği ilgilen genç çiftçi Taner ile de sohbet eden  Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, manda yetiştiriciliği hakkında geleceğin ziraatçisine tavsiyelerde bulundu.

Editör: Urfadasin Haber