Hazine ve Maliye Bakanı Şanlıurfalı Nureddin Nebati, Dünya Çiftçiler Gününü Şanlıurfa’nın önde gelen çiftçileri ile bir araya gelerek kutladı.

GELECEK TARIM EKOSİSTEMİYLE GELECEK 

Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması’na Şanlıurfa’nın önde gelen çiftçiler de katıldı. İstanbul Hilton Oteli'nde gerçekleştirilen Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşmasında Hazine ve Maliye Bakanı Şanlıurfalı Nureddin Nebati, toplantıya Şanlıurfa’dan katılan Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya Emmoş Bucak Gruptan Ömer Bucak ve Akkova Tarımdan Ömer Bilgin ile bir süre Urfa konusunda görüş alış verişinde bulundu.
Bakan Nebati, Tarım Ekosistemi Buluşması toplantısında yaptığı konuşmada ise son 5 çiftçilere yaklaşık 90 milyar TL tutarında tarımsal destek ödemesi gerçekleştirdiklerini belirterek, "2022 yılı için 25.8 milyar TL olarak belirlenen tarımsal destek bütçesine hububat üreticilerine ödenmek üzere 3.2 milyar TL ek girdi desteği ilave ederek 29 milyar TL'ye çıkardık" dedi.

Tarım Ekonomisi Toplantısı1

Gözden kaçırmayın

Bakan Nebati Konut Sektörünün Temsilcileriyle Görüştü Bakan Nebati Konut Sektörünün Temsilcileriyle Görüştü

2022'DE İKİ KATTAN FAZLA ARTIŞ

2021 içinde 896 bin üreticiye 75 milyar TL Hazine destekli kredi kullandırdıklarını açıklayan Nebati, "Bu kredilerin faizinin, ortalama yüzde 70'i bakanlığımızca karşılanmıştır. Böylece, üreticilerimize 4.6 milyar TL faiz desteği sağladık. 2022'de de üreticilere bir önceki yıla göre iki katından fazla bir artışla 9.8 milyar TL faiz desteği sağlamayı öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

MODERN SULAMA GELİŞECEK

Tarımda verimliliğin artırılmasına ilişkin de konuşan Nebati, "Tarımsal sulamada Güneş Enerjisi Sistemleri için kredi desteği veya hibe desteği imkânlarını çiftçilerimizin kullanımına sunuyoruz. Tarımsal sulamada güneş enerjisi santrali kurulumunda Ziraat Bankası vasıtasıyla 12 ay ödemesiz 84 ay vadeli kredi imkanı getirdik. Uygulama süresi 2023 yıl sonuna kadar devam eden bu imkanla 7.5 milyon TL azami kredi kullanma limiti, yurt içinde üretilen makine teçhizat için yüzde 100, bunun dışındaki makine teçhizatta da yüzde 75 faiz desteği sağlıyoruz" dedi.

bakan nebati 2

HEDEF TEK HANELİ RAKAMLAR

Enflasyonist ortamı fırsatçılığa çevirmeye çalışanlara asla izin vermeyeceklerini söyleyen Nebati, "Para ve maliye politikalarının etkin koordinasyonuyla önümüzdeki süreçte enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirmeyi hedefliyoruz.”değerlendirmesinde bulundu.