Birecik'in Ayran Mahallesi ile Halfeti'nin Fıstıközü Mahalelerinde dün meydana gelen yangın saatlerce kontrol altına alınamadı ve adeta alev felaketine dönüştü.

Gece geç saatlerde söndürülen yangının acı tablosu gün aydınlanınca ortaya çıktı.

Şanlıurfa'da Anız Yangınlarına Karşı Valilik Teyakkuza Geçti Şanlıurfa'da Anız Yangınlarına Karşı Valilik Teyakkuza Geçti

Yangının ardından Halfeti İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, yangının çıkış sebebini ve etkilediği alanlarının miktarını belirlemek için inceleme başlattı.

İncelemeler sonucunda 1500 dekar dağlık alanın yanı sıra 300 dekar fıstık bahçesini zarar görmesine neden olan yangının, bir çiftçinin yaktığı anız yangınından kaynaklandığı belirlendi.

Ekiplerin yangın bölgesindeki zarar tespit çalışmalarının isedevam ettiği öğrenildi.

G P O E Gx0 X0 A Ahvgyskm

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, yangına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"03.06.2024 tarihinde Halfeti İlçesi Çekem Mahallesinde bir üreticinin arazisindeki anızı yakmak isterken alevleri kontrol altına alamaması nedeniyle Fıstıközü Mahallesi ve Birecik İlçesi Ayran Mahallesine kadar uzanan yangın felaketi meydana gelmiştir.

Akşam saatlerinde kontrol altına alınarak söndürülen yangın sonrasında, Halfeti İlçe Müdürlüğü personeli tarafından yapılan hasar tespit çalışmaları neticesinde 1500 dekar dağlık alanın yandığı ve 300 dekar fıstıklığın zarar gördüğü tespit edilmiştir.

Halfeti İlçe Müdürlüğü tarafından yürütülen hasar tespit çalışmaları devam etmektedir."

Editör: Mehmet Fatih Aslan