Eskiden 1-2 liraya içtiğimiz ince belli bir bardakta çayın tadı kaçtı Artık 10 liradan aşağı bulmak mümkün değil. Bazı yerlerde fiyatlar 25 TL'yi ulaştı.

Pandemi döneminde uzun süre kapalı kalan kafe, restoran gibi işletmeler, fiyat politikalarını değiştirerek artışa gitti. Enflasyonla doğru orantılı olarak zam yapılan ürünlerden biri de çay. Eskiden kahvaltı mekanlarında sınırsız servis edilen, restoranlarda yemeğin ardından ücretsiz ikram edilen bir bardak çay, artık hem el yakmaya hem de cep yakmaya başladı.

Şanlıurfa'da Çatılara Güneş Panelleri Kuruluyor Şanlıurfa'da Çatılara Güneş Panelleri Kuruluyor

Kaçak çayın 1 kilo fiyatı 160 ile 190 lirayı bulurken marketlerde 1 kilogram siyah yerli çayın ortalama fiyatı 75 lira civarında. Çaykur Tiryaki ve Doğuş Rize çayının fiyatları bu seviyede seyrediyor.

Daha düşük kalite çayı 55-60 liradan almak mümkün. En yüksek kalite çayın bir kilogramı ise 100 lirayı aşıyor. Bir kilogram çay ile 300 bardak çay demlenebiliyor. Bu yolla bir bardak çayın maliyeti diğer girdiler hariç ortalama 25 kuruşa denk geliyor. 48'li Lipton sallama bardak çayın fiyatı da 40 lira. Yani bir bardak sallama çay hâlâ 1 liranın altına içilebiliyor.