Gazeteci Akademisyen Kemal Kapaklı Toprağa Verildi Gazeteci Akademisyen Kemal Kapaklı Toprağa Verildi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yapılması beklenen EYT düzenlemesinde nefesler tutuldu. Aralık ayında Kabine'nin ilk toplantısı 12 Aralık'ta yapılırken ana gündem maddeleri arasında asgari ücret ile EYT yer aldı. 1,7 milyonu doğrudan olmak üzere yaklaşık 4 milyon kişiye etki edecek olan EYT düzenlemesinin yeni yıla girilmeden kamuoyuna açıklanması bekleniyor. 

OCAK'TA 1.8 MİLYONU BULACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayiyp Erdoğan başkanlığında, yılın son ayının ilk Kabine Toplantısı'nın yapılmasıyla ana gündem maddesi olan EYT hakkında araştırmalar hız kazandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca yürütülen EYT çalışmaları 2022'nin son 6 ayında hız kazanırken Haziran ayı itibarıyla EYT düzenlemesine tabi olacak 8 Eylül 1999 öncesi prim günü ve sigortalılık süresini tamamlamış 1,5 milyon kişi olduğu biliniyor. Ocak 2023'te 1,7-1,8 milyon kişiye yükselmesi beklenen EYT'lilere yapılacak düzenlemede yaş şartının ne olacağı ise en büyük merak konusu.

"HEM İŞÇİ HEM İŞVERENİ DİNLEYECEĞİZ"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin öncülüğünde yapılacak EYT düzenlemesinde son viraja girildi. Hem işçi hem işveren hem de devlet hazinesini direkt olarak etkileyen EYT düzenlemesine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, Ocak ayı gelmeden EYT yasasının meclise gelmesinin planlandığını ve düzenlemenin en kapsamlı şekilde olacağını vurgulamıştı. Hem işçi hem de işverenin dinleneceğinin altını çizen Bakan Bilgin, yaş şartı kalktığı zaman emeklilik için 1,6 milyonu aşkın hak sahibi olduğunu belirtti.