AK Parti'nin oyların yeniden sayılması için itirazda bulunmasının ardından Halfeti'deki seçim saldıkları Urfa İl Seçim kuruluna getirildi.

DEM Partililer oylarını ve halkın kazanımlarını korumak için Urfa seçim kurulu önünde toplandı.

31 Martta halkın kazandığı seçimi masa başında kendilerine kaybettirmeye çalıştırdıkları söyelen DEM Parti Urfa İl Örgütü Eş Başkanı Bekir Karakeçili sosyal medya hesabından yaptığı videolu açıklamada  " İl seçim kuruluna gittiklerini ve tüm halkımız Halfeti halkının iradesine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Kazanana kadar il seçim kurulu önünde olacağız. Halfeti halkının iradesine sahip çıkacağız."dedi

Ancak Şanlıurfa İl Seçim Kurulu Halfeti seçimini iptal etti ve yeniden seçime gitmesi yönünden yana karar verdi. Halfeti seçimler 2 Haziran pazar günü yapılacak.

Karara DEM Parti tepki gösterek yaptığı açıklamada "Akp’nin arka bahçesi haline gelen seçim kurulu skandal bir kararla bu defa Halfeti seçimlerini iptal etmiştir. İktidarın sandıkta yapamadığını YSK eliyle yapmaya çalıştığı ve halk iradesini hiçe saydığı aşikardır. Verilen kararların halkımız nezdinde bir karşılığı olmayacaktır. Toplumsal gerilimi arttırmaya yönelik bu hukuk dışı hamleleri kabul etmiyoruz. Herkesi halkın kararına saygı duymaya davet ediyoruz."denildi.

Bu arada 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleşen yerel seçimde Halfeti'de DEM Parti adayı Mehmet Karayılan yüzde 39.45, AK Parti'nin adayı Şeref Albayrak ise yüzde 34,97  oy aldı. Yeniden Refah Partisi'nin adayı Nihat Arslan'ın ise yüzde 21.01 oy almıştı.

Editör: Urfadasin Haber