Güneydoğu'nun Bodrumu, Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinin içler acısı hali, iki mahallesini kanalizasyon atığı basınca öteki yüzü gün yüzüne çıktı.

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince 2013'te 'Sakin Şehir' ağına dahil edilen ve 'Güneydoğunun Bodrumu' olarak anılan Halfeti'nin iki mahallesini kanalizasyon atığı bastı.

Şanlıurfa ile Gaziantep arasında paylaşılamayan ‘Saklı cennet' Halfeti'de, açıktan akan kanalizasyon suyu, ilçeyi bulaşıcı hastalıklar ve ağaç katliamıyla karşı karşıya getirdi.

Gözden kaçırmayın

Harran'da Deforme Olan Parke Taşları Onarılıyor Harran'da Deforme Olan Parke Taşları Onarılıyor

Halfeti Yeşilözen, Bulaklı ve Fıstıközü Mahallesi'nde tarla ve meyve bahçeleri kanalizasyon göllerine dönüştürürken, bu mahallelerde yaşayanlar bulaşıcı hastalık tehdidiyle karşı karşıya getirdi.

RESMİ RAPORLARA YANSIDI

Vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine Halfeti İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan iki ayrı raporda, ‘Halfeti ilçesinin atık suyunun dere aracılığıyla kış aylarında yağmur ile Yeşilözen, Fıstıközü ve Bulaklı mahallelerine kadar gittiği, kanalizasyon suyunun mahallelerin içme, kullanma suyuna bulaşmasına az mesafe kaldığı' belirtiliyor.

Raporda ayrıca, kanalizasyon atıklarının zeytin ve Antepfıstığı ağaçlarının dikili olduğu alanlarda kanalizasyon suyu göllenmelerine yol açtığı vurgulanarak, kanalizasyon suyunun akmaya devam etmesi durumunda daha büyük göllenmeler olacağı, akabinde de fıstık ve zeytin ağaçların kuruyacağı, atıkların içme suyuna karışacağı vurgulanıyor

 “AĞAÇLARIMIZ KURUYOR”

Mahallelerini kanalizasyon atığı basan vatandaşlar ise, biran önce gerekli önlemler alınmasını isteyerek. “Eriklerimiz, kayısılarımız. Zeytinlerimiz, fıstıklarımız kurumaya başladı. Kanalizasyon atıkları içme suyumuza da karışıyor. Sivri sinekten duramıyoruz. Biran önce önlem alınsın. Eğer böyle devam ederse tüm ağaçlarımız kuruyacak ve kesmek zorunda kalacağız” diye yakındı.