Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yusuf Kurt ve ekibi bitkilerin DNA’sını ortaya çıkartıyor.

Harran Üniversitesi rektörü Mehmet Sabri Çelik “Doç.Dr. Yusuf Kurt öncülüğünde geliştirilen DNA izolasyon protokolü ile günler süren prosedür basitleştirilerek antik dönemlere ait bitki örneklerinin bile kökeni ve detaylı genetik özellikleri hakkında bilgi edinilmektedir. Hocamızı ve ekibini kutlarım”dedi.

Yürütücülüğünü Fen Edebiyat Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yusuf Kurt’un yaptığı, Biyoloji Bölümünden Prof. Dr. Ömer Faruk Kaya ve Doç. Dr. Arif Parmaksız’ın yer aldığı proje kapsamında herbaryum örneklerine özgü DNA izolasyon protokolü geliştirildi. 
Projede, Prof. Dr. Ömer Faruk Kaya’nın yaklaşık 25 yıldır topladığı ve kişisel herbaryumunda koruduğu dört familyaya ait beş farklı bitki türünden sekanslamaya uygun DNA elde edildi.

Harran Üniversitesi, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenen proje kapsamında herbaryum örneklerinin yanı sıra, incir ve fıstık gibi ağaçların taze yapraklarından da DNA elde edildi. Geliştirilen DNA izolasyon protokolü basit yedi basamaktan oluşmakta ve her laboratuvarda bulunan temel kimyasal maddeler ve cihazlar ile yapılabiliyor.

Şanlıurfa’da İş Güvenliğini Hatırlatan En Güzel Fotoğraf Şanlıurfa’da İş Güvenliğini Hatırlatan En Güzel Fotoğraf

Projenin bir sonraki amacı, DNA izolasyon protokolünün farklı bitkilerde etkinliğinin araştırılması ve protokolün patent başvurusunun yapılarak ticari DNA İzolasyon Kiti olarak piyasaya sunulması hedefleniyor.