Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Mehmet Gülüm, Kentte Kanser Hastaların tedavisinde yeni teknoloji ile tedavi dönemi başlayacağını söyledi.

Şanlıurfa ve bölgede onkoloji alanında büyük katkılar sağlayacak olan LİNAC Cihazının (Lineer Akseleratör-Doğrusal Hızlandırıcı) Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Haliliye ek Hizmet Binasında yer tespiti yapıldı.

Sivri Sinek Isırığına Ne İyi Gelir? Sivri Sinek Isırığına Ne İyi Gelir?

HASTANEDE YER TESPİTİ YAPILDI

Sağlık Bakanlığı tarafından Şanlıurfa’ya tahsis edilen Mr-Linac cihazı için Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Mehmet Gülüm, Hizmet Başkanları, Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Bedri Caner Kaya ve yönetimi ile birlikte Haliliye ek Hizmet Binasında LİNAC Cihazının (Lineer Akseleratör-Doğrusal Hızlandırıcı) kurulumu için yer tespiti yapıldı. Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Mehmet Gülüm “LİNAC Cihazının ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

KANSERDE YENİ TEDAVİ YÖNTEMİ MR LINAC ÖNEMİ VE FAYDASI

Tümör tedavisinde avantaj sağlayan MR LINAC, radyoterapide “yeni ve akıllı bir yöntem” olarak nitelendiriliyor. MR görüntüsü eklenen ve gelişmiş yazılımıyla “akıllı radyoterapi” yapabilen bu yöntem; tümörün hareketini algılıyor, hızlı ve net görüntü alabiliyor, işlem sırasında tümörün hareketine göre yeni planlama yapılmasını sağlıyor. Bu nedenle ışınlar, tümöre tam isabet ederken çevre dokulara zarar vermiyor.
 Yakın zamanda kurulumu tamamlanıp hizmet vermeye başlayacak olan LİNAC Cihazı, tümörün bulunduğu yere uygulanacak tedavi şekli belirlenmekte bu sayede sağlıklı dokuların zarar görmesinin önüne geçilmektedir. Bu teknolojinin amacı, kanser hastalarında tümörlü hücrelere, hedeflenen radyasyon dozunu verirken, sağlıklı dokuları hasara uğratmadan mümkün olan en onkoloji bölümünde, kanser tedavisinde kullanılan ve hastaya X-ışını yollamak suretiyle bunu gerçekleştiren bir cihazdır. Cihaza entegre edilen CT simülatörlerle 3 boyutlu görüntü alınıp efektif tedaviyi yapabilmektir. Bu özellik aslında radyoterapinin de tanımını oluşturmaktadır. En etkili tedavi şekli olan radyoterapi, Linaclar aracılığıyla tüm kanser türlerine uygulanabilmektedir. Cihazlarla, kanser olgusuna bağlı cerrahi uygulamaların çok sorun olduğu yerleşim noktalarında çok yaygın ve konforlu bir radyoterapi uygulamasına olanak sağlanmaktadır. Radyoterapi uygulamalarının yüzde 90’ı Linac cihazıyla yapılmaktadır. Elektrik enerjisinden X ışını üreterek hastaya veren cihazda, hangi bölgeye atış yapılacağı görüntüleme yöntemi sayesinde bilinmektedir. Tedavi sırasında hastanın nefes alması gibi, tümörün yerinin değiştiği durumlarda bile ışının hassasiyetle tümöre odaklanabilmesini sağlamakta ve tam isabetle tümörü yok edebilmektedir. Radyasyon 
onkoloğu tümörü bir cerrahın ameliyat sırasında gördüğü gibi net bir şekilde görebilmekte ve yine bir cerrah titizliğiyle tümörü ışınlayarakyok edilmesini sağlamaktadır.