Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde, kuş gözlemcileri Dünya Kuş Gözlem Günü kapsamında bugün bir araya geldi.

DKMP Şanlıurfa Şube Müdürlüğü personelleri, Doğa Derneği, STK’lar, yerel kuş gözlemci ekibi ve Birecik Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri, misafir hoca Prof. Dr. Memduh Sami Taner ile birlikte Birecik te Kuş Gözlem Etkinliği uygulamalı olarak düzenlendi. Etkinlikte, Birecik kanatlıları gözlemlendi. Etkinlikte, gözlemler esnasında Birecik’e özgü kuşlar fotoğraflandı.

kuş gözlemciler1

Beyazgül: Viranşehir’i Her Açıdan Kalkındırmaya Devam Edeceğiz Beyazgül: Viranşehir’i Her Açıdan Kalkındırmaya Devam Edeceğiz

Her yıl Ekim ayının ilk haftasında gerçekleştirilen Avrupa Kuş Gözlem günü için Şanlıurfa Birecik’te buluşan kuş gözlemcileri, 29 yıldır Dünya Kuşları Koruma Kurumu önderliğinde 30’dan fazla ülkede binlerce insanın dışarı çıkıp göç mucizesini fark ettiği ve yılda en az iki kere etrafımızdan geçen bu milyonlarca kuşu yeniden görünür kılmak için düşünülmüş ortak bir kutlama olduğu bildirildi.

Ancak bu günün tek amacının göçmen kuşları yeniden keşfetmek olmayan bölünen veya hızla azalan üreme ya da kışlama bölgelerini, her yıl yiten önemli göç duraklarını (ormanlar, çayırlıklar, makilikler, sulak alanları) ya da bin yıllardır var olan göç yolları üzerinde insanı bile yutan koca hantal şehirlerde kuşların gözlerinden görmeyi sağlamak olduğuna dikkat çekiliyor.

Doğa Derneği, 2004 yılından bu yana farklı illerdeki etkinlik düzenleyicileri ile birlikte Dünya Kuş Gözlem Gününü kutluyor.
Etkinlik yapılan iller arasında İstanbul; Büyükçekmece ve Üsküdar Validebağ Korusu, Urfa; Birecik, Trabzon, Konya; Beyşehir, Adana; Ceyhan bulunuyor.